Statystyki są alarmujące: tylko w tym roku, od stycznia do kwietnia, w Krakowie blisko 90 osób zatruło się czadem, a 8 zmarło na skutek zaczadzenia. Urząd Miasta Krakowa przy współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie rozpoczyna akcję informacyjną pod hasłem „Czad – nie lekceważ zagrożenia”.

Tlenek węgla (czad) to silnie trujący gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw (m.in. oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, drewna), spowodowanego dopływem zbyt małej ilości tlenu. Jest bezbarwny, bezwonny i lżejszy od powietrza, dzięki czemu szybko się rozprzestrzenia − dlatego często nazywa się go „cichym zabójcą". Dostając się do układu oddechowego, wiąże się z hemoglobiną ponad dwieście razy szybciej niż tlen i blokuje jego dopływ do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia czadem może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał i śmierć.

W przyszłym tygodniu rusza akcja informacyjna Urzędu Miasta Krakowa pod hasłem „Czad – nie lekceważ zagrożenia", organizowana we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Miasto chce dotrzeć do krakowian z ostrzeżeniem i niezbędnymi wskazówkami zanim tlenek węgla odbierze życie kolejnym osobom. Informacje, na temat tego co zrobić, by uniknąć zatrucia czadem i jak pomóc poszkodowanemu będzie można znaleźć na przygotowanych przez Magistrat ulotkach, plakatach oraz na stronach  www.krakow.pl/czad  i www.straz.gov.pl/page/index.php?str=3216.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj