Władze wojewódzkie i samorządowe, dostawcy energii cieplnej, elektrycznej i gazu oraz instytucje mogące udzielić wsparcia finansowego chcą współpracować w zakresie likwidacji niskiej emisji. We wtorek, 15 maja w Krakowie zawarto porozumienie w tej sprawie, które ma przyczynić się do ułatwień przy wymianie systemu ogrzewania na ekologiczny.

– Poprawa jakości powietrza w Krakowie jest dla nas priorytetem. Zawarte dzisiaj porozumienie jest kolejnym narzędziem w walce ze smogiem. Dzięki współpracy tak wielu podmiotów właściciele budynków opalanych węglem będą mieli szanse na przeprowadzenie ekologicznych inwestycji na korzystnych warunkach – mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski po podpisaniu umowy.

Do porozumienia podpisanego we wtorek 15 maja przystąpiły: Województwo Małopolskie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Gmina Miejska Kraków, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Elektrociepłownia Kraków S.A., Elektrownia Skawina S.A., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (Gazownia Krakowska) oraz TAURON Sprzedaż Sp. z o.o.

Mieszkańcy, którzy chcą zastąpić piece i kotłownie węglowe ekologicznymi źródłami ciepła, będą mogli liczyć na dofinansowanie. Firmy i instytucje pokryją większą część kosztów wykonania instalacji centralnego ogrzewania wewnątrz budynków. Umożliwią wybór ekologicznego ogrzewania bez ponoszenia znaczących kosztów.

Miasto od lat zmaga się z problemem niskiej emisji. Jej skutki odczuwane są przede wszystkim zimą i związane są z ogrzewaniem budynków przestarzałymi piecami i lokalnymi kotłowniami węglowymi. Do tego dochodzi proceder palenia śmieciami.

źróło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj