Podczas dzisiejszej sesji krakowscy radni zapoznają się z prezydenckim projektem zmian w uchwale dotyczącej Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa. Nowością ma być możliwość ubiegania się o pełne dofinansowanie wymiany starych pieców na proekologiczne rozwiązania.

Aby poprawić jakość naszego powietrza, Kraków od wielu lat realizuje programy dopłat do wymiany starych pieców węglowych na proekologiczne rozwiązania grzewcze. – Chcemy, aby miejski program likwidacji niskiej emisji był jeszcze efektywniejszy. Dlatego w uchwale Rady Miasta zaproponowaliśmy korzystniejszy sposób ustalania dotacji. Liczymy, że 100 proc. dofinansowanie spowoduje jeszcze większe zainteresowanie likwidacją palenisk węglowych – mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

Propozycja nowej uchwały uwzględnia też porozumienie z 15 maja tego roku w sprawie wspólnych działań zmierzających do zmniejszenia ilości emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń pochodzących z procesów spalania paliw stałych. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele Miasta oraz Województwa Małopolskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A w Krakowie, Elektrociepłowni Kraków S.A w Krakowie, Elektrowni Skawina S.A, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwo S.A, TAURON Sprzedaż Sp. z o.o.

Ostatecznie nowe zasady ubiegania się o dotacje na wymianę pieców węglowych powinniśmy poznać na przełomie listopada i grudnia.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj