Kilkaset osób utworzyło w Krakowie znak SOS dla powietrza. Napis powstał w Rynku Głównym w samo południe. Krakowianie wystosowali także apel o skuteczniejszą walkę ze smogiem.

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski w trosce o jakość krakowskiego powietrza wspiera wszelkie działania mające na celu jego poprawę. Wspiera również apel kierowany w tej sprawie do Sejmiku Województwa Małopolskiego i władz państwowych.

Wieloletnie zaniedbania dotyczące działań mających na celu poprawę jakości powietrza doprowadziły do tego, że Kraków należy do najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Zatrute krakowskie powietrze prowadzi do wielu śmiertelnych chorób – nowotworów, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zatorów czy zawałów. Każdego roku z powodu dramatycznego zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie kilkuset mieszkańców naszego miasta – ludzi starszych i młodszych. Krakowskie powietrze wpływa niekorzystnie na rozwój płodu, obniża odporność u najmłodszych, ogranicza ich możliwości kognitywne. Nie dziwi fakt, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na emigrację smogową daleko od Krakowa. Mylą się ci którzy myślą, że podobna emigracja nie będzie dotyczyć firm lokujących siedziby w smogowej stolicy Europy – one też zatrudniają ludzi, którzy chcą żyć w czystym środowisku.

Fatalna jakość powietrza stała się znakiem rozpoznawczym nie tylko Krakowa, lecz całej Małopolski. Kraków podtruwany jest przez gęsto zabudowane tereny otaczające miasto, a niska emisja od lat pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą. Fakt, że właściciele budynków mogą bezkarnie wypuszczać do atmosfery ogromne ilości pyłu, rakotwórczego benzo(a)pirenu i innych szkodliwych związków jest bulwersujący – czytamy w apelu.

Wśród głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w Krakowie wymieniany jest także transport samochodowy, podczas gdy miasta europejskie aktywnie walczą z zanieczyszczeniami samochodowymi, wprowadzając strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej. W Polsce nie ma odpowiednich narzędzi prawnych, które samorządy mogłyby w tym celu wykorzystywać .

Nie bez znaczenia dla jakości powietrza pozostają również emisje przemysłowe, pochodzące z fabryk i elektrowni. Przy tak fatalnej jakości powietrza powinny one podlegać szczególnej kontroli, a informacja na bieżąco powinna być przekazywana mieszkańcom.

Więcej postulatów mieszkańców Krakowa można znaleźć na stronie Urzędu Miasta.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj