Miasto Kraków już po raz dziewiąty organizuje, w dniach 28-29 maja 2011 r. Krakowski Festiwal Recyklingu – cykl przedsięwzięć promujących zbiórkę surowców wtórnych oraz możliwości ich wykorzystania.

Ideą Festiwalu jest promowanie recyklingu jako szansy na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Głównym adresatem przekazu festiwalowego nie są fachowcy i specjaliści (choć ich spotkania to nieodłączny element wydarzenia).

– Uznaliśmy, że najważniejszym ogniwem w procesie recyklingu są ludzie, mieszkańcy miasta, których tą formą gromadzenia odpadów trzeba zainteresować. Formuła Festiwalu sprawia, że poważna tematyka może być również źródłem dobrej, bezpiecznej zabawy i atrakcyjnych doznań. Zagadnienia dotyczące odpadów osadzamy w trakcie festiwalu w kontekście, który ułatwia rozmowę o nich, upraszcza i uatrakcyjnia komunikat. Nie brakuje więc konkursów, gier itp. Są też oczywiście dyskusje fachowców. Ponadto tradycyjnie odbywać będzie się zbiórka surowców w zamian, za które rozdawać będziemy sadzonki drzew i kwiatów oraz upominki – mówią urzednicy krakowskiego magistratu.

W ośmiu edycjach Festiwalu w Krakowie zebrano: 192 930 kg papieru, 15 110 kg butelek PET, 87 660 kg szkła, 9 330 kg puszek aluminiowych, 11 300 kg baterii, 12 300  kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i 13,4 kg termometrów rtęciowych. 

W roku bieżącym dla uczestników Festiwalu przygotowana będzie na Błoniach edukacyjna mega gra planszowa „EkoPoly” o wymiarach 30x30m, gdzie jej gracze poruszając się po niej, będą mogli „kupować” m.in. proekologiczne instalacje. Pierwszego dnia festiwalu, w grze wezmą udział aktorzy z produkcji TVN W11 oraz Detektywi, jak również aktorzy krakowskich teatrów oraz rozegrane zostaną mistrzostwa Krakowa dziennikarzy w grze EkoPoly.

źródło: Urząd Miasta Krakowa

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj