W przyszłym tygodniu w Krakowie odbędzie się jubileuszowa dziesiąta edycja Festiwalu Recyklingu. 22 i 23 czerwca na krakowskich Błoniach na osoby, które przyniosą surowce wtórne będą czekać sadzonki drzew i krzewów.

Pierwotnie impreza zaplanowana była na 15-16 czerwca, została jednak przełożona. Krakowski Festiwal Recyklingu to cykl przedsięwzięć promujących zbiórkę surowców wtórnych oraz możliwości ich wykorzystania. Ideą imprezy jest promowanie recyklingu jako szansy na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi.

Jak co roku podczas trwania Festiwalu Recyklingu odbędzie się zbiórka surowców wtórnych. „W zamian za nie będziemy rozdawać sadzonki drzew i kwiatów oraz upominki” – zapowiada Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. W tym roku przez dwa dni trwania Festiwalu Recyklingu, w godzinach 11.00-16.00 zbierana będzie makulatura, butelki PET, szkło, puszki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie. Za te surowce będą wydawane sadzonki i upominki. Na Błonia można też przynieść zużyte, niepotrzebne termometry rtęciowe, a Fundacja Nauka i Kultura będzie zbierała zakrętki.

CCJ 300 x 250

Warto wiedzieć, że w dziewięciu poprzednich edycjach Festiwalu zebrano: 216 ton papieru, 19 ton butelek PET, 103 ton, 10 ton puszek aluminiowych, 14 ton baterii, 27 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 33,8 kg termometrów rtęciowych.

Podczas Festiwalu Recyklingu przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu będą udzielać informacji na temat systemu oczyszczania miasta i gospodarki odpadami. Obejrzeć będzie można także makietę Lamusowni, na wzór której została wybudowana ta przy ul. Nowohuckiej 1d. Właściciele psów otrzymają przy stoisku zestawy higieniczne do sprzątania po psach, a ci, którzy będą chcieli pozbyć się rtęciowego termometru, będą mogli go tam zostawić. Przy stoisku będą miały miejsce także drobne konkursy.

Będzie też specjalny punkt informacyjny na temat planowanych od nowego roku zmian w systemie gospodarki odpadami.

Organizatorami Festiwalu Recyklingu są Urząd Miasta Krakowa i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Współorganizatorami – Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, Zakład Utylizacji Odpadów Przemysłowych w Krakowie, REBA Organizacja Odzysku S.A., Leroy Merlin Kraków, Swedeponic, Fundacja Nauka i Kultura, Scanmed. 

źródło: krakow.pl

Kolędownik 2018 696px
UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj