Miasteczko miniaturowych budowli z surowców wtórnych, konkursy dla dzieci i młodzieży, występy znanych artystów. A także, tradycyjnie, zbiórka odpadów, które można powtórnie wykorzystać w zamian za sadzonki drzew, kwiaty i upominki. W najbliższy piątek, 29 maja na krakowskich Błoniach już po raz 7. z rzędu rusza Festiwal Recyklingu.

To jedna z tych imprez, bez których trudno wyobrazić sobie kalendarz proekologicznych wydarzeń w Krakowie. W piątek, 28 maja, na krakowskich Błoniach rozpoczyna się siódmy z rzędu Festiwal Recyklingu. – Chcemy pokazać, że tematyka „śmieciowa” nie musi być prezentowana w ściśle fachowy sposób. Uznaliśmy, że najważniejszym ogniwem w procesie recyklingu są mieszkańcy miasta, których formą zabawy zachęcamy do segregacji śmieci -mówiła Małgorzata Mrugała, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska, podczas konferencji na temat Festiwalu Recyklingu.

W tym roku nie powstanie wielka budowla ze zużytych puszek i szkła, które były elementem poprzednich edycji festiwalu. – Za to zaprezentujemy prace konkursowe dzieci i młodzieży krakowskich szkół na miniaturową budowlę z surowców wtórnych. W ten sposób pokazujemy, jak duże możliwości daje korzystanie z takich odpadów – poinformowała Małgorzata Mrugała.

W specjalnym namiocie na Błoniach utworzone też zostanie Miasteczko Recyklingowe na wzór specjalnych centrów surowców wtórnych, które planuje wybudować Miasto. Tam mieszkańcy będą mogli przynieść puszki aluminiowe, butelki typu PET, makulaturę, szkło i zużyte baterie, a w zamian otrzymać sadzonki i upominki. „Na chętnych czeka 15 tys. sadzonek. Surowce będą przyjmowane do godziny 16.00” mówiła dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. Podczas Festiwalu Recyklingu mieszkańcy będą się też mogli pozbyć termometrów rtęciowych.

Podczas trzydniowych imprez na Błoniach nie zabraknie występów artystycznych. W sobotni wieczór (30 maja) koncert zagra KAYAH z zespołem. W niedzielę wystąpią też Andrzej Sikorowski z córką Mają oraz zespół Wanda i Banda. Ostatni dzień festiwalu zarezerwowany będzie na Zielone Święto z Dzielnicą Zwierzyniec.

Szczegółowy program VII festiwalu recyklingu dostępny jest na stronie www.krakow.pl

źródło: krakow.pl

Czytaj więcej

Skomentuj