Ponad 1,5 tys. domów w Łodzi wciąż nie jest podłączonych do kanalizacji. Najpoważniejszą przyczyną jest brak pieniędzy.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, w ciągu dwóch najbliższych lat w Łodzi powstanie lub zostanie zmodernizowane 340 km wodociągów i kanalizacji. Dzięki temu dostęp do nich uzyska ok. 40 tys. łodzian.

Za przyłączenie budynku do sieci mieszkańcy muszą jednak zapłacić sami. Wielu rodzin na to nie stać, bo koszt podłączenia kanalizacji do budynku to od 3 do 7 tys. zł. Regulamin utrzymania czystości miasta mówi o konieczności podłączenia budynku do kanalizacji w ciągu dwóch lat od jego wybudowania. Po pierwszym etapie prac, który zakończył się w 2004, nadal nie podłączyło się ponad 1,5 tys. łodzian.

Dlatego wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Bankiem Ochrony Środowiska Łódzka Spółka Infrastrukturalna, która realizuje projekt "Wodociągi i oczyszczalnia ścieków w Łodzi II", postanowiła stworzyć uproszczony kredyt. Do końca miesiąca ma być uruchomiony specjalny punkt, w którym będzie można załatwić wszystkie formalności w jednym miejscu. Wszyscy, którzy skorzystają ze specjalnego kredytu, mogą liczyć na dopłaty do odsetek przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki nim rzeczywisty koszt kredytu wynosi od 2,1 do 3 proc. rocznie. Trzeba mieć jednak co najmniej 30 proc. własnego wkładu.

źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj