Kryzys energetyczny ma ochroniarza – łagodną zimę

Kryzys energetyczny ma ochroniarza – łagodną zimę
Cza
05.03.2023, o godz. 13:51
czas czytania: około 2 minut
0

W Polsce trwa proces likwidacji kotłów na węgiel – choć nie przebiega on w takim tempie, w jakim wymagają tego regulacje antysmogowe. Liczba kopciuchów jednak nieustannie maleje i ten proces ulegnie teraz przyspieszeniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Polacy już dostrzegli, że paliwa takie jak węgiel cechuje wysoka niestabilność w zakresie dostępności oraz ceny. W większości stare piece są wymieniane na pompy ciepła. Liczba wniosków o pompę ciepła jest trzykrotnie wyższa od liczby wniosków na wymianę kotła gazowego – co pokazuje jedno: uciekamy od gazu i od węgla.

Próżne obawy polityków

To dobrze wróży jakości powietrza w kraju. Jednak nadal pozostaje do wymiany około 3 mln kotłów na węgiel i drewno. Likwidacja takiej liczby kotłów to jest kilka milionów remontów w kilku milionach domów. To jest potężne zadanie, które trzeba wykonać. Jest pewne wsparcie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, jest sporo wsparcia ze strony miast – zwłaszcza tych dużych, takich jak Wrocław, Poznań czy Warszawa. Tam dopłaty do wymiany kotłów sięgają kilkunastu tysięcy złotych, a dodatkowo wsparcie można ze sobą łączyć.

– Pamiętam nasze obawy przed koszmarnym zanieczyszczeniem powietrza w październiku czy w listopadzie. Były potężne – zwłaszcza po politycznych zapowiedziach, że trzeba palić wszystkim, może z wyłączeniem opon. Deklaracje polityków były przerażające. I co się wydarzyło? Bardzo łagodna, litościwa jesień i ciepła zima – powiedział Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Zapasy paliw

– Prawdopodobnie będzie to najcieplejsza zima w historii pomiarów. Rzeczywiście kryzys energetyczny, czyli braki paliw, zostały nieco złagodzone dużo wyższymi temperaturami – w związku z tym nie spalamy dużych ilości paliw, co przekłada się na zmniejszenie kryzysu energetycznego. Zresztą nie tylko w Polsce mamy taką sytuację, ale też w Europie, która ma spore zapasy paliw, w dużej mierze nienaruszone – mówi Siergiej.

I zaraz dodaje – Taka pogoda przekłada się też na jakość powietrza, bo wiąże się często z dosyć silnym wiatrem. To jest podstawowy czynnik, który wpływa na jakość powietrza w kraju. Drugi to intensywny proces likwidacji kopciuchów. W większości wymieniamy je na pompy ciepła. W moim przekonaniu wiosna i lato będą okresem intensywnych remontów. Mam nadzieję, że zlikwidujemy dużo kotłów przed kolejną zimą.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024