Reklama

envicon 2023 ad1a

Książka o Gliwicach „Kolory miasta” Ewy Pokorskiej nagrodzona

Książka o Gliwicach „Kolory miasta” Ewy Pokorskiej nagrodzona
jw
05.03.2022, o godz. 9:51
czas czytania: około 2 minut
0

To prawdziwy „cykl cykli”, ukazujący się na łamach „Miejskiego Serwisu Informacyjnego – Gliwice” od grubo ponad 15 lat. Bogaty zbiór felietonów Ewy Pokorskiej-Ożóg, miejskiej konserwator zabytków i architektki niezmiennie zafascynowanej pięknem i historią Gliwic, doczekał się odrębnej publikacji nakładem wydawnictwa Muzeum w Gliwicach, pod najbardziej rozpoznawalnym przez czytelników tytułem „Kolory miasta”. Książka okazała się bestsellerem, co więcej – otrzymała nagrodę w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Dla wiernych czytelników nie będzie tajemnicą, że w „Kolorach miasta” Gliwice lśnią całą feerią barw i odsłaniają także swoje mniej znane oblicze. Przywołane w publikacji, ułożone według klucza felietony ukazują m.in. powiązanie między Gliwicami a Umberto Eco czy Marcelem Proustem, omawiają estetykę detali secesyjnych kamienic i witraży, pochylają się nad artystycznymi walorami „bazgrołów” na murach. Każą się zastanowić, co wiemy o patronach naszych ulic czy o gliwickiej florze i faunie ujętej w ramy sztuki.

Autorka felietonów

O autorce „Kolorów miasta”, Ewie Pokorskiej-Ożóg, prof. Jacek Owczarek, architekt i wykładowca, w recenzji książki pisze: „Już wcześniej, w czasie mojej pracy wojewódzkiego konserwatora zabytków, dostrzegałem u miejskiej konserwator zabytków z Gliwic wielką pasję. Zabytek nie był dla niej wyłącznie obwarowanym rygorami prawnymi przedmiotem z rejestru. Był przede wszystkim zagadką, nośnikiem historii i dawnych tajemnic. Wspomnieniem ludzi kiedyś z nim związanych. Właśnie te ukryte w zabytkach treści, powiązania i tajemnice autorka odsłania w swoich felietonach. Konteksty, analogie oraz ciekawostki odnajduje na całym świecie. Książka jest zbiorem rozmaitości na temat zabytków i związanych z nimi spraw. Cechą felietonów jest bliski kontakt z teraźniejszością i dlatego autorka stara się być na bieżąco z wydarzeniami związanymi z ochroną krajobrazu kulturowego. Przedstawia setki przykładów opieki nad zabytkami oraz dziedz ictwem niematerialnym. Jak do tego mają się Gliwice? Są miastem, w którym autorka mieszka i dla którego pracuje. Przez witrażowe, kolorowe okno przygląda się miastu, a później swoimi refleksjami dzieli się z nami w swoich felietonach”.

Ewa Pokorska-Ożóg, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej i wieloletni pracownik Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego w Gliwicach, pełni funkcję miejskiego konserwatora zabytków od 20 lat. Dodatkowo w latach 2016 – 2017 sprawowała funkcję Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jest także wykładowczynią akademicką, autorką publikacji i uczestniczką wielu konferencji, projektów i sesji naukowych, mającą w swoim dorobku m.in. wykłady na temat ochrony zabytków dla pracowników instytucji samorządowych.

Dostrzec piękno Gliwic

– Od lat z wielką przyjemnością czytam felietony Ewy Pokorskiej-Ożóg i z uwagą śledzę kolejne odsłony jej cykli na łamach „MSI – Gliwice”. Nikt tak jak ona nie przygląda się naszemu miastu, dostrzegając piękno ukryte w nawet najmniejszych jego fragmentach. Podziwiam tę pasję, talent i pracowitość, dlatego z ogromną satysfakcją przyjąłem informację o wydaniu książki i jej nagrodzeniu przez Generalnego Konserwatora Zabytków. Serdecznie gratuluję autorce i liczę, że w ślad za tym sukcesem ukaże się kolejna część tego bestsellerowego cyklu – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023