1 / 3

Najbardziej reprezentacyjna ulica w Gliwicach rozbłyśnie feerią świateł. Ogłoszono właśnie przetarg na modernizację oświetlenia ul. Zwycięstwa.

Zgodnie z projektem stare, podwieszane lampy zostaną zastąpione nowoczesnymi latarniami, podobnymi do tych, które oświetlają Rynek. Oświetlenie ma nadać zupełnie nowy charakter ul. Zwycięstwa, podkreślić jej niezwykły urok i korespondować z klimatycznym oświetleniem Rynku. Na odcinku od Rynku do ul. Bednarskiej będzie cieplejsze (lampy sodowe), a od Bednarskiej do ul. Bohaterów Getta Warszawskiego chłodniejsze (oświetlenie LED).

Na całym, niemal 1,5 km odcinku pojawią się stalowe słupy, podobnie jak na Rynku malowane proszkowo, m.in. farbą „anty graffiti” i „anty plakat”. Dodatkowo, na słupach zostaną zamontowane naświetlacze skierowane na elewację budynków. Będą one tworzyły welon świetlny, czyli delikatne i subtelne podświetlenie fasad budynków, dzięki czemu zostaną uwypuklone walory architektoniczne kamienic. Obecnie istniejąca sieć oświetlenia ulicy Zwycięstwa zawieszona jest na stalowych linach przymocowanych do elewacji budynków. Lampy są w złym stanie technicznym, dlatego konieczna jest modernizacja oświetlenia. Inwestycja na ul. Zwycięstwa jest jednym z zadań projektu „Eko-światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego”. Koszt przedsięwzięcia będzie znany po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego. – informuje Wydział Kultury i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Przetarg na realizację już został ogłoszony. Oferty można składać do 4 lutego. Inwestycja ma zostać oddana do użytku wraz z końcem czerwca 2016 r. Przebudowa oświetlenia ul. Zwycięstwa jest zgodna z koncepcją przyjętą w „Opracowaniu Masterplanu Oświetlenia Obszaru Miejskiego Miasta Gliwice”, zawierającą wytyczne uporządkowania oświetlenia. Masterplan to innowacyjne przedsięwzięcie polegające na wykorzystaniu światła w przestrzeni miejskiej. To pierwszy w Polsce projekt kompleksowego oświetlenia całego miasta. Zgodnie z Masterplanem, w Gliwicach powstaną dwa rodzaje uporządkowanego i atrakcyjnego oświetlenia – funkcjonalne i architektoniczne. Funkcjonalne zostało zaprojektowane z myślą o ulicach. Jego zadaniem będzie poprawa bezpieczeństwa i orientacji w przestrzeni miejskiej. Zostanie to osiągnięte poprzez wyróżnienie centrum, terenów mieszkalnych i traktów komunikacyjnych. Będzie to tzw. aktywna strefa miasta.

Oświetlenie architektoniczne podkreśli z kolei tożsamość miasta i  umożliwi wykreowanie jego nowej, nocnej odsłony. Będzie to możliwe dzięki cieplejszemu oświetleniu, które pojawi się w aktywnej nocą części Gliwic, czyli na Starym Mieście. Efekty oświetlenia funkcjonalnego są już widoczne przy ul. Fredry (Palmiarnia Miejska), na ul. Pszczyńskiej, Akademickiej, Bojkowskiej.

Podobne rozwiązania pojawią się również na innych ulicach Gliwic – w najbliższym czasie na ul. Zwycięstwa, później w osi Politechniki (ul. Akademicka, Strzody, Wyszyńskiego i plac Piłsudskiego), a w następnych latach również na ul. Toszeckiej, Rybnickiej, Tarnogórskiej i Dworcowej. Jedną z głównych zalet systemu będą mniejsze wydatki na energię i oszczędność w eksploatacji urządzeń oświetleniowych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj