Reklama

envicon 2023 ad1a

Kurtyka i Kościński: My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!

Kurtyka i Kościński: My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!
PAP/dom
11.10.2021, o godz. 14:37
czas czytania: około 3 minut
0

Minister finansów Tadeusz Kościński oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wraz z 11 innymi ministrami krajów UE opublikowali w poniedziałek apel w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Europie w dzienniku „Le Figaro” oraz innych europejskich gazetach zatytułowany: "My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

„Niezbędne jest włączenie energetyki jądrowej do +zielonej taksonomii+ opracowanej przez Komisję Europejską” – przekonują ministrowie Polski, Francji, Czech, Chorwacji, Bułgarii, Słowenii, Węgier, Finlandii i Rumunii.

„Stawka jest kluczowa: czy naprawdę mamy ambicję walki ze zmianami klimatycznymi i uzyskania naszej niezależności energetycznej? Czy użyjemy naszej najlepszej broni do dekarbonizacji naszej gospodarki? Globalne ocieplenie to walka dzisiaj, a nie jutro” – piszą ministrowie.

„W swoim najnowszym raporcie Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) bardzo jasno określił swoje prognozy: nasz cel ograniczenia ocieplenia klimatu do 1,5 stopnia lub 2 stopni w XXI wieku można osiągnąć tylko wtedy, gdy drastycznie ograniczymy emisję gazów cieplarnianych w ciągu najbliższych ośmiu lat. Wzrost cen energii pokazuje również, jak ważne jest bardzo szybkie zmniejszenie naszej zależności energetycznej od obcych krajów” – wyjaśniają ministrowie. Szefowie resortów ostrzegają również przed problemami w dostawach energii.

„Nie mamy innego wyjścia, jak zdywersyfikować nasze źródła dostaw, uważając, aby nie zwiększyć naszego importu energii spoza Europy. Dekarbonizacja naszej gospodarki wymaga natychmiastowych i głębokich zmian w naszej produkcji i naszych wzorcach konsumpcji, tak aby emitowały mniej CO2. Oznacza to masową elektryfikację naszego zużycia i rozwój branż niskoemisyjnych, takich jak wodór, które z kolei wymagają również większej produkcji energii elektrycznej” – podkreślają ministrowie.

„Energia jądrowa jest niezbędna. Reprezentuje już prawie połowę europejskiej produkcji bezemisyjnej energii elektrycznej. Energia jądrowa jest niedrogim, stabilnym i niezależnym źródłem energii. Po pierwsze dlatego, że chroni europejskich konsumentów przed wahaniami cen. Po drugie dlatego, że w decydujący sposób przyczynia się do uniezależnienia naszych źródeł energii i produkcji energii elektrycznej” – podkreślają sygnatariusze apelu.

„Energetyka jądrowa jest bezpieczna i innowacyjna. Od ponad 60 lat europejski przemysł jądrowy udowadnia swoją niezawodność i bezpieczeństwo. Jest to jedna z najbardziej regulowanych branż na świecie, z 126 reaktorami eksploatowanymi w 14 krajach europejskich” – przypominają ministrowie.

Szefowie resortów podkreślają, że europejski przemysł jądrowy jest wiodącym przemysłem na świecie, wyposażonym w unikalne przełomowe technologie, a jego dalszy rozwój może wygenerować prawie milion wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w Europie.

“Wraz z rozwojem współpracy między państwami członkowskimi wkrótce będziemy mogli budować nowe nowoczesne reaktory, takie jak małe reaktory modułowe (SMR)” – dodają ministrowie.

„Traktaty europejskie umożliwiają każdemu państwu członkowskiemu zdefiniowanie własnego „miksu” energetycznego. Niezbędne jest poszanowanie naszych praw w tej dziedzinie i sprawiedliwe traktowanie wszystkich niskoemisyjnych technologii produkcji energii. Dlatego absolutnie konieczne jest włączenie energii jądrowej w ramy europejskiej taksonomii przed końcem tego roku” – apelują sygnatariusze.

„Potrzebujemy energii jądrowej, aby wygrać bitwę klimatyczną. Jest naszą najlepszą bronią w tej walce. Jest czystym, bezpiecznym, niezależnym i konkurencyjnym źródłem energii. Daje nam Europejczykom szansę na dalszy rozwój przemysłu o wysokiej wartości dodanej, tworzenie tysięcy miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników, wzmocnienie naszych ambicji środowiskowych oraz zapewnienie strategicznej i energetycznej autonomii Europy” – podsumowują ministrowie.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023