Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Kurtyka: w połowie roku ochronne rozwiązania przed wzrostem cen energii dla najuboższych

Kurtyka: w połowie roku ochronne rozwiązania przed wzrostem cen energii dla najuboższych
PAP/dom
23.04.2021, o godz. 10:17
czas czytania: około 2 minut
0

W połowie roku przedstawimy rozwiązania umożliwiające najuboższym ochronę przed cenami energii. Problem ubóstwa energetycznego dotyczy kilku procent polskich rodzin - powiedział w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Kurtyka, pytany o transformację energetyczną, odpowiedział że obecnie nie można uniknąć dyskusji nt. inwestycji w system energetyczny, który w Polsce jest “stosunkowo przestarzały” i wywodzi się z lat 60-tych oraz 70-tych ubiegłego wieku.

– Te instalacje docierają do kresu swojej żywotności energetycznej, tak czy inaczej musimy zainwestować w nowe opcje – powiedział minister.

Jak wskazał, nowe technologie energetyczne, takie jak fotowoltaika i baterie litowo-jonowe w ciągu ostatnich 10 lat znacząco rozwinęły się i znacznie zmniejszyły swój koszt.

– Po drugiej stronie mamy finanse, musimy skorzystać z tego – to rozłożenie przez 20 lat inwestycji zarówno po stronie wytwarzania energii, jak i sieci dystrybucyjnych, termomodernizacji budynków, systemu transportowego – powiedział szef resortu klimatu i środowiska. – Musimy dać jak największe instrumentarium tym, którzy są gotowi do tego, żeby energię oszczędzać. Mamy 457 tys. gospodarstw, które zdecydowały się w Polsce zainstalować fotowoltaikę. W grudniu 2020 było ich 4 tys.

Odpowiadając na pytanie o kwestię ustawy rekompensacyjnej, która miałaby pomóc gospodarstwom domowym poradzić sobie z drożejącą energią, Michał Kurtyka powiedział, że “to nad czym my pracujemy – ustawa rekompensacyjna – to jest dla tej najbardziej wrażliwej części społeczeństwa”. Jak podkreślił, “w ciągu ostatnich 4 lat osiągnęliśmy zmniejszenie ubóstwa energetycznego”.

– W połowie roku przedstawimy rozwiązania umożliwiające najuboższym ochronę przed cenami energii – zapowiedział minister. – Mniej więcej 10 lat temu problem ubóstwa energetycznego dotyczył ok. 10 proc. Polaków, dzisiaj mówi się, że to jest raczej w okolicach 6 proc.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024