Toruń szykuje sie na upały. Miejskie służby są przygotowane do rozstawienia kurtyn wodnych, które pozwolą torunianom przetrwać uciążliwą aurę.

Specjalny sprzęt jest już montowany w kilku punktach miasta przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Toruńskie Wodociągi. W sumie do dyspozycji mieszkańców będzie pięć kurtyn wodnych. Trzy będą zlokalizowane w rejonie starówki: na Rynku Staromiejskim, na placu Rapackiego i na Rynku Nowomiejskim. Dodatkowe kurtyny zostaną ustawione w okolicach Manhattanu na Rubinkowie i przy pawilonie „Maciej” na osiedlu Na Skarpie.

Uruchomienie kurtyn nastąpi wraz z nadejściem upałów. Działać będą w godzinach 11.00-18.00. Montaż wodotrysków jest bardzo prosty, trwa zaledwie kilka minut, więc o ich uruchomieniu miasto może decydować na bieżąco. W razie potrzeby będą uruchamiane w najbardziej upalne dni przez całe lato. Woda będzie pobierana z miejskich hydrantów.

Sprzęt wykorzystany podczas akcji został specjalnie zmodyfikowany na potrzeby mieszkańców przez Toruńskie Wodociągi. Oryginalnie kurtyny wodne są wykorzystywane do neutralizacji dymów i toksycznych gazów powstających na skutek pożarów. W porównaniu do sprzętu strażackiego, podstawową różnicą jest wielkość emitowanych kropel wody. Na skutek modyfikacji miejskie kurtyny wytwarzają bardzo drobną mgłę wodną. Chodzi o to, żeby delikatnie orzeźwiać, a nie zalewać przechodniów wodą.

Lokalizacja kurtyn będzie zmieniana, aby nie tworzyć zbyt dużych kałuż. Nadzór nad kurtynami dodatkowo sprawuje Straż Miejska.

źródło: torun.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj