Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

KZGW pyta Polaków o powódź

KZGW pyta Polaków o powódź
al
14.10.2015, o godz. 10:30
czas czytania: około 3 minut
13

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zjawiska atmosferyczne mogą być groźne dla ludzkiego zdrowia i życia. Okazuje się jednak, że większa część społeczeństwa nie ma świadomości, że żywioł jakim jest woda, może być naszym wrogiem numer jeden.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO WOD-KAN [13.01-24.02.25]

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w badaniu społecznym znacząco poszerzył naszą wiedzę o stanie świadomości mieszkańców naszego kraju na temat zagrożenia powodziowego.

Co wiemy o powodziach?

Otóż 36%  osób uważa, że wie dużo na temat zagrożenia powodziowego, a tylko co czwarty badany przyznaje, że mało wie na ten temat. Większą wiedzę na  temat zagrożenia powodziowego deklarują mężczyźni oraz osoby z najmłodszej grupy wiekowej. Internet to główne źródło wiedzy na temat zagrożenia powodzią – twierdzi tak połowa badanych. Co trzeci uczestnik badania wymienia również telewizję i radio. Ponownie Internet jest potencjalnym źródłem wyszukiwania informacji na temat zagrożenia powodzią – takiego zdania jest 83%   respondentów, którzy deklarują niski poziom wiedzy na ten temat. 1/3 badanych uważa, że poszukiwałaby wiedzy w telewizji, radiu oraz w urzędzie gminy, miasta i  dzielnicy. Co piąty badany szukałby informacji na stronie powodz.gov.pl.

62% uważa, że szkoła przekazała im niewystarczającą wiedzę na temat powodzi w Polsce. Kobiety częściej są takiego zdania, jak również osoby w przedziale wiekowym 26-35 lat. Zdecydowana większość badanych osób chce poszerzyć swoją wiedzę o zagrożeniu powodziowym. Uczestnicy badania chcieliby przede wszystkim dowiedzieć się więcej na temat instrukcji reagowania w przypadku powodzi – 55% wskazań.

Skuteczne działania przeciwpowodziowe

Wśród wszystkich osób najczęściej pojawia się aspekt poszerzenia wiedzy odnośnie instrukcji reagowania w przypadku wystąpienia powodzi i postępowania po powodzi. Każdy obywatel może podejmować działania zmniejszające skutki powodzi – takiego zdania jest co drugi uczestnik badania.  Co piąty respondent jest zdania, że tylko osoby, które zamieszkują tereny zagrożone powodzią lub mające tam posesje mogą realizować działania, które zapobiegają występowaniu powodzi. Najskuteczniejszym działaniem przeciwpowodziowym według badanych jest przystosowanie posiadanej zabudowy do powodzi, w tym jej zabezpieczenie – 62% odpowiedzi. Niemal połowa respondentów (43%) deklaruje znajomość instytucji odpowiadających za ochronę przeciwpowodziową. Respondenci ci najczęściej wskazują wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego i Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej.

System osłony kraju przed powodziami

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej jest centralnym organem administracji rządowej odpowiadającym za gospodarowanie wodami, zarządzanie wodami oraz korzystanie z wód.

Jednym z zadań KZGW jest opracowywanie planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Część obowiązków w kontekście zjawiska powodziowego wynika z Dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim, potocznie zwana Dyrektywą Powodziową. Zgodnie z Dyrektywą Powodziową każde Państwo Członkowskie ma obowiązek przygotowania oraz udostępnienia społeczeństwu dokumentów planistycznych w zakresie zarządzania ryzykiem powodziowym.

Ze względu na rosnącą liczbę powodzi oraz innych nadzwyczajnych zagrożeń oraz ich skutków ekonomicznych, społecznych i środowiskowych niezbędne jest zapewnienie efektywnego systemu osłony kraju przed tymi zagrożeniami. Stosowane w Polsce systemy technicznego zabezpieczenia nie przynoszą wymiernych efektów, a wspomagające je systemy informatyczne są zdecentralizowane i niejednolite.

W odpowiedzi na istniejące problemy tworzony jest nowoczesny, ogólnodostępny, scentralizowany, integrujący rożnego typu dane – ISOK – Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami. Z uwagi na skomplikowany charakter i złożoność projektu zarówno pod względem rzeczowym, jak i finansowym, niezbędne było utworzenie konsorcjum instytucji rządowych i naukowych. W skład konsorcjum weszły:

  • Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej – od dnia 13 września 2012 r. pełni rolę Lidera;
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy;
  • Główny Urząd Geodezji i Kartografii;
  • Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy;
  • Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Do najważniejszych korzyści społecznych, które zostaną osiągnięte dzięki projektowi ISOK, należą:

  • zwiększenie poczucia bezpieczeństwa społeczeństwa;
  • ograniczenie strat spowodowanych występowaniem zagrożeń powodziowych poprzez pokazanie społeczeństwu obszarów zagrożonych;
  • ograniczenie ofiar wśród ludności w związku z występowaniem żywiołów, szczególnie powodzi;
  • umożliwienie właściwego planowania przestrzennego, szczególnie w kontekście zagrożeń powodziowych występujących w dolinach rzek;
  • umożliwienie świadomego podejmowania decyzji inwestycyjnych odnośnie do ich lokalizacji na obszarach zagrożonych powodzią;
  • usprawnienie funkcjonowania służb zarządzania kryzysowego poprzez szybki dostęp do informacji.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (13)


jurek

Komentarz #2006 dodany 2015-11-23 21:54:57

Ten projekt robi wrażenie. Jest innowacyjny i nowoczesny. Budzi nadzieje na to, że nie wystąpią tak przykre sytuacje, jak przy ostatniej powodzi.


basia

Komentarz #2007 dodany 2015-11-23 22:16:29

Przede wszystkim bardzo przydatny projekt. Uchronił mnie od nietrafionej inwestycji.


ewelina

Komentarz #2008 dodany 2015-11-23 22:22:49

Zaciekawiłaś mnie basiu. W jaki sposób projekt isok pomógł Tobie w uniknięciu niekorzystnej inwestycji?


basia

Komentarz #2009 dodany 2015-11-23 22:34:36

To żadna tajemnica:). Razem z mężem szukaliśmy odpowiedniego miejsca na rozpoczęcie budowy domu, mieliśmy już coś na oku. Jednak przed finalną decyzją sprawdziliśmy ten teren na hydroportalu http://mapy.isok.gov.pl/imap/ Niestety okazało się, że lokalizacja nie była tak bezpieczna. W związku z tym zrezygnowaliśmy z tego zakupu. Warto zwracać uwagę na takie kwestie.


basia

Komentarz #2010 dodany 2015-11-23 23:16:18

To żadna tajemnica:). Razem z mężem szukaliśmy odpowiedniego miejsca na rozpoczęcie budowy domu, mieliśmy już coś na oku. Jednak przed finalną decyzją sprawdziliśmy ten teren na hydroportalu mapy.isok.gov.pl/imap/ Niestety okazało się, że lokalizacja nie była tak bezpieczna. W związku z tym zrezygnowaliśmy z tego zakupu. Warto zwracać uwagę na takie kwestie.


ewelina

Komentarz #2011 dodany 2015-11-23 23:17:19

To dobrze, że jesteście odpowiedzialnymi osobami, które podejmują takie decyzje świadomie. Myślę, że projekt isok może pomóc wielu osobom w podejmowaniu świadomych decyzji na temat lokalizacji ich przyszłego domu/mieszkania/działki czy inwestycji.


morris

Komentarz #2012 dodany 2015-11-23 23:55:17

Zgadzam się, że jest to przydatny i niezbędny projekt. Może znacznie pomóc w ochronieniu osób od utraty całych majątków..


sonia

Komentarz #2013 dodany 2015-11-23 23:57:38

Niestety woda jest jednym z najbardziej nieokiełznanych żywiołów. Często zapominamy o tym jak wielkie potrafi przynosić szkody. Powódź wpływa negatywnie na środowisko, ludzi, gospodarkę, zabytki.


weronka

Komentarz #2014 dodany 2015-11-23 23:59:49

Sporą zaletą jest to, że z map może skorzystać każdy. Tylko ten projekt powinien być znacznie bardziej nagłaśniany przez gminy, samorządy.


blazej

Komentarz #2015 dodany 2015-11-24 01:56:27

Mapy są częścią projektu isok i dzięki nim w internecie można sprawdzić interesujący nas obszar. Mam nadzieję, że w przyszłości będą powstawały równie pomocne i innowacyjne projekty.


jola

Komentarz #2016 dodany 2015-11-24 01:59:46

Oby te mapy (mzp i mrp) uświadomiły niektóre osoby, że nie warto osiedlać się nad bajecznymi strumieniami, bo konsekwencje mogą być przykre.


aga

Komentarz #2017 dodany 2015-11-24 23:40:13

Dnia 3 grudnia 2015 roku w Warszawie będzie miała miejsce konferencja „Mądry Polak przed wodą, czyli Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami” w trakcie konferencji odbędzie się również debata „Ile wiemy o powodziach? Wiedza dla bezpieczeństwa”.


mikolaj

Komentarz #2018 dodany 2015-11-25 02:46:29

Ktoś kto nie doświadczył powodzi nie ma pojęcia o tym, jak silnym i niszczącym żywiołem potrafi być woda. Takie doświadczenie uczy pokory. To dobrze, że jest kładziony nacisk na to, żeby ograniczyć skutki powodzi.

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025