W czwartek, 9 czerwca przy ulicy Nowohuckiej 1D otwarto krakowską Lamusownię. Do nowoczesnego centrum recyklingu, będzie można przynieść zbędne przedmioty. Obiekt powstał przy wsparciu Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG i NMF.

– Budując takie obiekty jak lamusowania chcemy stworzyć mieszkańcom możliwość "cywilizowanego" pozbywania się odpadów, których nie można wyrzucać do zwykłego pojemnika. Takie centra recyklingu, jak to w Krakowie z powodzeniem działają w wielu miastach europejskich i przyczyniają się do likwidacji tzw. dzikich wysypisk – mówił Prezydent Miasta Jacek Majchrowski podczas otwarcia lamusowni.

Koncepcja technologiczna punktu przy Nowohuckiej przewiduje gromadzenie kilkunastu rodzajów odpadów. Do centrum recyklingu położonego koło bazy MPO będzie można dostarczać szkło białe i kolorowe, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, papier i tekturę, dywany, wykładziny, tworzywa sztuczne, cegły i gruz z rozbiórek, zmieszane metale, stare opony, opakowania po chemii gospodarczej, drewno zmieszane i impregnowane, urządzenia chłodzące, sprzęt AGD (inny niż urządzenia chłodzące i małe urządzenia elektroniczne i elektryczne), meble. W lamusowi znajdzie się specjalne miejsce na tzw. odpady niebezpieczne – świetlówki, akumulatory, małe baterie, zużyte smary, oleje i emulsje, rozpuszczalniki, aerozole, przeterminowane lekarstwa, środki ochrony roślin, farby i kleje.

Operatorem pierwszej krakowskiej lamusowni jest MPO Sp. z o.o. Centrum recyklingu będzie czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 18.00. W soboty do lamusowni odpady będzie można przywieźć w godzinach od 7.30 d0 15.30. Regulamin lamusowni dostępny jest na stronie www.zikit.krakow.pl.

Krakowska lamusownia wzorowana jest na centrach recyklingu działających w wielu krajach europejskich. Podobne rozwiązania stosowane są w Skandynawii i Niemczech. Zgodnie z polityką Krakowa w dziedzinie gospodarki odpadami, na terenie naszego miasta powinno działać około 8 zbiorczych punktów gromadzenia odpadów.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj