Dziś w Siemianowicach zostanie podsumowana pierwsza edycja akcji zbierania makulatury w ramach projektu “Las dla Nas” organizowanego przez spółki z grupy Veolia Usługi dla Środowiska. Jednocześnie na Górnym Śląsku rusza kolejna odsłona akcji.

Do tej pory udało się zebrać 211 tys. 850 ton makulatury. W zeszłoroczną edycję akcji zbierania makulatury na Górnym Śląsku zaangażowały się przede wszystkim dzieci z setki szkół i przedszkoli. Dzięki młodym ekologom zebrano taką ilość makulatury, która pozwala na wyprodukowanie ok. 140 ton papieru, a to oznacza uratowanie życia ponad 1,5 tys. drzew! Najbardziej zaangażowane w zbiórkę placówki zostały nagrodzone, a pierwsza edycja akcji zostanie podsumowana dziś w Siemianowicach na specjalnie zorganizowanej uroczystości.

Liczba drzew na powierzchni 1 ha waha się od 1500 do 3500 drzew. Łatwo obliczyć, że szeroko zakrojona, ogólnopolska akcja przyniosła wymierne korzyści w postaci uratowanych blisko 1300 hektarów lasu. Jest to imponująca cyfra tym bardziej, że produkcja papieru z makulatury to oszczędność energii o 75%, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza o 74% oraz ścieków przemysłowych o 35%.

Liście, których drzewo ma średnio około 250 tysięcy, przy użyciu chlorofilu przemieniają pobraną energię na węglowodany, a jednocześnie wydalają tlen pochodzący z rozkładu cząsteczek wody. Przykładowo jedna sosna produkuje na dobę tyle tlenu, ile wynosi średnie dobowe zapotrzebowanie 3 osób. Poza tym drzewa podczas fotosyntezy razem z CO2 pochłaniają trujące gazy oraz zatrzymują cząstki kurzu. Ma to ogromne znaczenie dla procesu oczyszczania powietrza, szczególnie w miastach. Amerykańscy leśnicy wycenili korzyści uzyskiwane z przeciętnego 50-letniego drzewa na terenach zurbanizowanych na kwotę 295 dolarów rocznie. W ciągu 50 lat życia takiego drzewa jego wartość wraz z odsetkami rośnie do 57 tysięcy dolarów.

Ogólnopolski projekt LAS dla NAS postanowiły wesprzeć patronatami: Urząd Miasta Siemianowice Śląskie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Redakcja Ekopartnera i portal Zielonalekcja.pl 


Czytaj więcej

Skomentuj