Reklama

AD1A VEOLIA [03.12-12.12.24]

Las Pamięci na cmentarzu komunalnym Miłostowo. To nie pierwsze takie miejsce w Poznaniu

Las Pamięci na cmentarzu komunalnym Miłostowo. To nie pierwsze takie miejsce w Poznaniu
MŁ/PAP
31.10.2023, o godz. 10:09
czas czytania: około 2 minut
0

Na cmentarzu komunalnym na poznańskim Miłostowie powstał tzw. Las Pamięci. To kwatera wśród drzew o powierzchni ok. 235 m kw., na której pochówki odbywają się w biodegradowalnych urnach, bez umieszczania tablic i nagrobków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

“Teren przeznaczony na pochówki jest ogrodzony, co uniemożliwia spacerowanie po nim, a pozwala na zachowanie należnej czci spoczywającym tu zmarłym” – podkreślił zastępca dyrektora Usług Komunalnych Mateusz Dzioba.

 

Nazwiska na kamieniach

Dodał, że nazwiska zmarłych “umieszczane są na ustawionych w pobliżu kamieniach”. “Tam również można stawiać symbolicznie kwiaty i znicze. Przy kwaterze zamontowano także ławki dla odwiedzających” – zaznaczył Dzioba.

Tzw. Las Pamięci na cmentarzu komunalnym Miłostowo to kwatera wśród drzew o powierzchni ok. 235 m kw., na której pochówki odbywają się w biodegradowalnych urnach, bez umieszczania tablic i nagrobków. Kwatera wykorzystuje leśny charakter cmentarza, zachowując swój naturalny wygląd; liście, ściółka.

Jak przypomniał poznański magistrat, podobna kwatera funkcjonuje od ubiegłego roku na cmentarzu Junikowo. Pochowanych tam zostało już kilkanaście osób.

Ogrody pamięci, pola urnowe, kolumbaria

“Na cmentarzach komunalnych w Poznaniu, poza wymienionymi lasami pamięci, znajdują się również inne miejsca dedykowane wyłącznie do pochówków urnowych – ogrody pamięci (podobna formuła jak las pamięci), pola urnowe (z niewielkimi płytami nagrobnymi) i kolumbaria (budowle z niszami)” – podkreślił magistrat.

Urząd miasta zaznaczył, że taka forma pochówku staje się coraz bardziej popularna. “Obecnie na cmentarzach komunalnych w Poznaniu pochówki w urnach przekraczają już 50 proc. wszystkich pogrzebów. To nieco więcej niż w skali kraju, gdzie – jak wynika ze statystyk – średnia pochówków urnowych wynosi średnio 40 proc.” – podał ratusz.

 

 


Nowa poznańska cmentarna kwatera z pochówkiem w biodegradowalnych urnach

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024