120 ciężarówek śmieci wywieźli z lasu leśnicy Nadleśnictwa Gdańsk w 2009 r. Sprzątanie lasów tylko w jednym nadleśnictwie kosztowało Lasy Państwowe i współpracujące z nimi instytucje prawie 100 tys. zł. Za taką sumę mógłby powstać niejeden leśny obiekt turystyczny lub przyrodniczy.

Lasy otaczające Trójmiasto gdańscy leśnicy sprzątają przez cały rok. W roku 2009 usunięto z tych lasów ponad 120 ton śmieci. Taką ilość odpadów można porównać do ładunku 120 samochodów ciężarowych.

Sprzątanie kosztowało nadleśnictwo prawie 100 tys. zł. Gdyby nie śmieci pozostawiane w lesie przez mieszkańców Gdańska, Gdyni, Sopotu czy Wejherowa, można by za te pieniądze wytyczyć np. kolejną ścieżkę rowerową z prawdziwego zdarzenia.

W ubiegłym roku za wyrzucanie śmieci do lasu  trzyosobowa straż leśna w Nadleśnictwie Gdańsk nałożyła 28 mandatów karnych (art. 162 KW), na łączną kwotę 8 950 zł.

"Jeśli zauważysz, że ktoś wyrzuca do lasu odpady lub znajdziesz nielegalne wysypisko, nie wahaj się: powiadom straż leśną, policję lub straż miejską" – apelują gdańscy leśnicy.

źródło: lp.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj