Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wybuduje nowoczesną, ekologiczną myjnię samochodów, w której wykorzystana zostanie deszczówka. Z tą inwestycją związana jest także modernizacja kotłowni.

Automatyczna myjnia samochodów powstanie na terenie Zakładu Oczyszczania Miasta przy ul. Nowodworskiej, obok warsztatów. Do mycia samochodów, przede wszystkim śmieciarek, zostanie wykorzystana woda pochodząca z opadów deszczu. Spływając z dachu warsztatów, zamiast – jak dotychczas – trafiać do kanalizacji deszczowej, zostanie zgromadzona w zbiornikach. Stamtąd będzie czerpana do myjni. Podgrzewać ją będą solary.

– Myjnia będzie działać w obiegu zamkniętym – informuje Robert Acedoński, kierownik ZOM. – Wodę oczyszczą filtry, a zanieczyszczenia trafią do utylizacji. Nasze śmieciarki będą na myjni także dezynfekowane.

Obecnie samochody są myte i dezynfekowane przy Składowisku Odpadów Komunalnych (ul. Rzeszotarska). Nowa myjnia powstanie w latach 2013–2014, obecnie trwają prace nad projektem. Zakończą się w tym roku. Następny krok to ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy.

Z budową myjni związana jest modernizacja kotłowni i warsztatów w Zakładzie Oczyszczania Miasta. Budynek zostanie ocieplony, a okna – wymienione. W kotłowni węglowe piece, które mają już kilkadziesiąt lat, zastąpią nowoczesne, opalane drewnem uzyskanym z pielęgnacji terenów zielonych. Takie piece są już zainstalowane w kotłowni biurowca firmy.

źródło: portal.legnica.eu

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj