Wodociągi Białostockie zakończyły kilkuletni projekt poprawy jakości wody. Jego rezultatem jest m.in. stosowanie ozonowania w procesie uzdatniania wody, lepsze oczyszczanie ścieków i pełne wykorzystanie biogazu.

Beneficjentem projektu był Urząd Miasta Białystok, zaś realizacja – od początku do końca – należała do Wodociągów Białostockich. Całkowity koszt wynosił 18,3 mln euro, z czego unijna dotacja pokryła 56 proc. (10,2 mln euro).

Projekt obejmował cztery inwestycje: budynek i instalację ozonowania wstępnego w Jurowcach koło Białegostoku, ozonowania pośredniego i filtrów węglowych w stacji w Wasilkowie- Pietraszach, modernizację węzła biologicznego oczyszczalni ścieków w Białymstoku oraz modernizację systemu biogazu i obróbki osadów pościelowych w tej oczyszczalni.

Dzięki tej ostatniej inwestycji osady mają mniejszą objętość (są suszone w specjalnej, nowatorskiej w Polsce, instalacji) i jest możliwe ich wykorzystanie np. jako nawóz.

Jak powiedział prezes spółki Roman Wilk, powstający w procesie fermentacji osadu biogaz jest całkowicie wykorzystywany do produkcji energii, która służy do ogrzewania pomieszczeń technicznych, a także do wytwarzania prądu, co daje oczyszczalni dodatkowe, awaryjne źródło energii.

źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj