Strażnicy leśni z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie przez cały zeszły rok ukarali za zaśmiecanie lasu niemal 250 osób.

Czwartek, 5 stycznia. Obok leśnego parkingu przy trasie Mrągowo-Piecki strażnicy leśni z Nadleśnictwa Mrągowo znajdują kilka worków wypełnionych śmieciami. Udaje im się ustalić sprawcę, którym okazuje się kierowca, pracujący w hurtowni farmaceutycznej. Mężczyzna dostaje mandat – 500 zł. To najwyższa kwota, jaką można ukarać sprawcę za tego typu wykroczenie. Siedem dni później strażnicy leśni z Nadleśnictwa Orneta odkrywają, że leśna polana zamieniła się w coś co przypomina samochodowy szrot. Wśród zużytych części jest też przednia szyba z… nalepką, na której widnieje numer rejestracyjny samochodu.

– Jest szansa, że na tej podstawie funkcjonariuszom Straży Leśnej z Nadleśnictwa Orneta uda się ustalić sprawcę – mówi Adam Siemakowicz, inspektor Straży Leśnej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – Podobny przypadek mieliśmy ostatnio w Nadleśnictwie Parciaki. Tam na podstawie naklejki na samochodowej szybie udało się ukarać sprawcę zaśmiecania lasu.

Eko lokator Toruń

13 stycznia. Okolice Starego Kawkowa. Tym razem stertę śmieci odkrywają Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Kudypy. Udaje się im odnaleźć „śmieciarza”. To miejscowy rolnik. Mężczyzna dostaje mandat.

– Niestety problem wyrzucania śmieci do lasu nie zniknął. W 2011 roku ujawniliśmy 248 sprawców wykroczeń związanych z zaśmiecaniem i zanieczyszczaniem lasu. 90 z nich pouczono, 149 ukarano mandatami na kwotę ponad 30 tys. zł. Przeciwko dziewięciu sprawcom skierowano wnioski o ukaranie do Sądów Rejonowych – mówi Adam Siemakowicz.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj