Leszczyński zakład oczyszczania zagospodaruje 100 tys. Mg odpadów

Leszczyński zakład oczyszczania zagospodaruje 100 tys. Mg odpadów
Klaudia Babieracka, ZM
25.11.2024, o godz. 15:25
czas czytania: około 2 minut
0

Sukcesy i wyzwania podczas zarządzania przedsiębiorstwem i instalacją komunalną przedstawił podczas Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej współgospodarz tego wydarzenia Prezes Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Lesznie Wojciech Woźniakowski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

MZO Leszno odpowiada za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości oraz odpadów przemysłowych. Jednocześnie utrzymuje czystość w określonych sektorach miasta, prowadzi PSZOKi i instalację komunalną w Trzebani. MZO należy jednocześnie do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego co oznacza, że zagospodarowuje odpady z 19 gmin oraz z 17 PSZOKów. W 2023 r. Zakład zagospodarował ok. 94 tys. Mg odpadów, w 2024 r. będzie to ok. 100 tys. Mg. 

Wyzwania dla instalacji w Trzebani  

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Trzebani, do którego wizytę studyjną zaplanowano podczas drugiego dnia Forum jest jednym z większych sukcesów przedsiębiorstwa. Wśród nich prezes leszczyńskiego MZO wymieniał m.in. składowisko odpadów, kwatera nr 2 o  poj. ok 900 tys. Mg, instalację segregacji odpadów o wydajności 80 tys. Mg/rok, czy przetwarzanie popiołów w produkcji kruszywa budowlanego o wydajności 15 tys. Mg/rok.. 

Zakład mierzy się jednak – tak jak inne przedsiębiorstwa tego typu w Polsce – z różnymi wyzwaniami. Należy do nich wydajniejsza produkcja energii w instalacji czy rozbudowa elementów linii sortowni i wdrożenie działań związanych z przetwarzaniem popiołu.

Niezależność energetyczna zakładu

Do najważniejszych zadań należy budowa nowych czy rozbudowa obecnych linii sortowniczych i przebudowa instalacji do fermentacji. Dodatkowo w przyszłym roku Zakład zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi systemu kaucyjnego musi osiągnąć 55% poziomu recyklingu, co jest wyjątkowym wyzwaniem. Dlatego też inwestycje realizowanie w Zakładzie zmierzają do tego, aby uzyskiwać poziomy recyklingu odgórnie narzucone przy jednoczesnym efektywnym zagospodarowaniu odpadów komunalnych.

Sukcesem, o którym wspomniał prezes Woźniakowski jest też niezależność energetyczna przedsiębiorstwa dzięki produkcji biogazu, który jest wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej. Dodatkowo – w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców Leszna, w mieście powstanie drugi PSZOK. Jak zapewniał prezes Woźniakowski, zakład na bieżąco dąży do optymalnego wykorzystania posiadanych instalacji i efektywnego wykorzystania elementów w sortowaniu odpadów komunalnych i selektywnie zebranych.  

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024