Miejski Zakład Komunalny w Leżajsku wraz z Powiatowym Szkolnym Związkiem Sportowym organizuje dziesiątą, jubileuszową edycję konkursu „Z ekologią na ty”.

Konkurs prowadzony pod hasłem: „Zbieramy surowce wtórne chroniąc naturalne środowisko człowieka” uczy dzieci prawidłowego postępowania z odpadami, w tym także ich „domowej” segregacji.

– Największą uwagę poświęcamy dzieciom, ponieważ wierzymy, że to właśnie od nich zależeć będzie czystość otoczenia w przyszłości. Wpajanie wiedzy dzisiejszym dzieciom w zakresie drogi jaką pokonuje odpad od wytwórcy, a więc z naszych domów, do firmy zajmującej się jego unieszkodliwieniem, odzyskiem bądź recyklingiem zaowocuje w przyszłości. Ta wiedza pozwoli również wypracować u naszych pociech nawyk segregacji odpadów, czy nawet poczucie takiego obowiązku – mówi Piotr Pluszkiewicz z MZK w Leżajsku.

Z roku na rok liczba laureatów Konkursu rośnie. W ostatniej, IX edycji udział wzięło 19 szkół z terenu czterech powiatów. W trakcie jej trwania dzieci zebrały 55 044 kg surowców wtórnych, w tym 744 kg baterii – średnio dało to prawie 3 tony surowców na szkołę.

Obecna, jeszcze trwająca X edycja przyciągnęła 21 szkół, które zebrały już 52 tony surowców wtórnych oraz 909 kg baterii. – Z uwagi na to że do zakończenia X edycji pozostały jeszcze ponad dwa tygodnie, mamy podstawy sądzić, że tak jak co roku tak i tym razem, pobity zostanie kolejny rekord  – mówi Piotr Pluszkiewicz. Łącznie od 2002 roku zebrano ponad 400 ton surowców wtórnych.

Każda edycja konkursu  kończy się dwudniowym Rajdem Rowerowym, w którym udział biorą delegacje szkół, które zgodnie z Regulaminem zajęły miejsca od 1 do 10. W trakcie Rajdu organizowane są  także zawody sportowe o Puchar Prezesa MZK Leżajsk oraz konkursy z wiedzy ekologicznej i historii regionu.

Uroczyste zakończenie tegorocznej edycji konkursu odbędzie się 25 maja 2012 roku o godz. 13 w auli Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj