Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Liczenie nietoperzy w Olsztynie

Liczenie nietoperzy w Olsztynie
11.02.2014, o godz. 13:01
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 3,5 tys. nietoperzy hibernujących w podziemnym kanale burzowym odkryto podczas zimowego liczenia tych zwierząt w Olsztynie. W ocenie chiropterologów jest to drugie w kraju pod względem liczebności miejsce zimowania nietoperzy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Jak poinformował PAP koordynator akcji w Olsztynie, Leszek Koziróg, w starym kanale burzowym o długości 700 m hibernuje tej zimy ponad 3,5 tys. nietoperzy. W zdecydowanej większości są to nocki Natterera. Zauważono też nocki rude i gacki brunatne. Inwentaryzację zimowiska prowadzili w ostatnich dniach chiropterolodzy i pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
 
Zdaniem Koziroga, nietoperzy jest nieco więcej niż w poprzednim sezonie. Jednak – jak zaznaczył – w tym roku sprawdzano dodatkowe odcinki kanału. Akcje liczenia nietoperzy organizowane są w Olsztynie od 2006 roku.
 
"Wyniki świadczą, że liczebność hibernujących nietoperzy jest stabilna. Jest to drugie pod względem liczby osobników zimowisko tych zwierząt w Polsce" – ocenił. Najwięcej – ok. 37 tys. nietoperzy – zimuje w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Lubuskiem.
 
Według przyrodników, nietoperze wybrały na zimowisko kanał burzowy w Olsztynie ze względu na panującą tam stałą temperaturę i wysoką wilgotność powietrza. Wiszą podczepione do stropu, głowami w dół, zwykle stłoczone w skupiskach po kilkadziesiąt sztuk. Hibernujące osobniki znacznie obniżają temperaturę ciała, co spowalnia ich metabolizm. Korzystają wtedy z podskórnych zapasów tłuszczu, który musi wystarczyć do wiosny.
 
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapowiedziała objęcie olsztyńskiego zimowiska nietoperzy ochroną prawną. Zdaniem rzeczniczki tej instytucji Justyny Kostrzewskiej, nie będzie to jednak rezerwat, ale mniej restrykcyjna forma ochrony przyrody. "To cenne przyrodniczo miejsce, ale utworzenie rezerwatu w mieście byłoby trudne. Dlatego szukamy sposobu, który pozwoli pogodzić ochronę nietoperzy z możliwością zarządzania tym terenem" – powiedziała PAP Kostrzewska.
 
Strefowa ochrona nietoperzy w tym miejscu jest potrzebna m.in. ze względu na planowaną budowę przedłużenia ul. Wilczyńskiego do al. Warszawskiej. Jakiekolwiek prace w pobliżu kanału będą zależne od oceny oddziaływania na środowisko i muszą być prowadzone tak, by nie zakłócić zimowego snu nietoperzy.
 
Na Warmii i Mazurach są jeszcze trzy inne duże zimowiska nietoperzy. Jedno znajduje się w podziemiach XIX-wiecznej twierdzy Boyen w Giżycku. Dwie kolejne kolonie odkryto w kompleksach bunkrów z czasów II wojny św. – dawnej kwaterze Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec", k. Gierłoży oraz Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim.
 
Wszystkie gatunki nietoperzy są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024