W Krakowie powstała mapa roślinności. Wynika z niej, że jest tu ponad 800 stanowisk chronionych gatunków roślin.

Z opracowanej właśnie "Mapy roślinności rzeczywistej Krakowa" dowiedzieć się możemy, że są wśród nich dwa gatunki zagrożone wyginięciem i chronione w całej Europie: lipiennik Loesela i starodub łąkowy.

Lipiennik Loesela należy do storczyków. Ma drobne żółtawozielone kwiaty. Rośnie na wilgotnych łąkach i torfowiskach. W Krakowie naukowcy znaleźli go na terenie Pychowic. Gatunek ten był opisywany kiedyś jako występujący na terenie ówczesnych wsi podkrakowskich, ale potem został uznany za wymarły. Odkryty w Kościelnikach starodub łąkowy to bardzo rzadka, a w niektórych regionach środkowej Europy zupełnie wymarła roślina.

Na terenach podmokłych naukowcy znaleźli fragmenty zanikających już w Europie zmiennowilgotnych łąk trzęślicowych Są one siedliskiem wielu cennych roślin, jak np. pełnik europejski, goździk pyszny, kruszczyk błotny, kosaciec syberyjski, goryczka wąskolistna i ciemiężyca zielona. Są także siedliskiem rzadkich chronionych motyli – czerwończyka fioletka i modraszka alkona.

Prace nad mapą, którą zamówił Urząd Miasta Krakowa, trwały prawie dwa lata. Badania terenowe prowadzili botanicy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i z Akademii Rolniczej w Krakowie.

źródło: samorzad.pap.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj