Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Lipiennik i starodłub

Lipiennik i starodłub
28.12.2007, o godz. 10:12
czas czytania: około 1 minuty
0

W Krakowie powstała mapa roślinności. Wynika z niej, że jest tu ponad 800 stanowisk chronionych gatunków roślin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Z opracowanej właśnie "Mapy roślinności rzeczywistej Krakowa" dowiedzieć się możemy, że są wśród nich dwa gatunki zagrożone wyginięciem i chronione w całej Europie: lipiennik Loesela i starodub łąkowy.

Lipiennik Loesela należy do storczyków. Ma drobne żółtawozielone kwiaty. Rośnie na wilgotnych łąkach i torfowiskach. W Krakowie naukowcy znaleźli go na terenie Pychowic. Gatunek ten był opisywany kiedyś jako występujący na terenie ówczesnych wsi podkrakowskich, ale potem został uznany za wymarły. Odkryty w Kościelnikach starodub łąkowy to bardzo rzadka, a w niektórych regionach środkowej Europy zupełnie wymarła roślina.

Na terenach podmokłych naukowcy znaleźli fragmenty zanikających już w Europie zmiennowilgotnych łąk trzęślicowych Są one siedliskiem wielu cennych roślin, jak np. pełnik europejski, goździk pyszny, kruszczyk błotny, kosaciec syberyjski, goryczka wąskolistna i ciemiężyca zielona. Są także siedliskiem rzadkich chronionych motyli – czerwończyka fioletka i modraszka alkona.

Prace nad mapą, którą zamówił Urząd Miasta Krakowa, trwały prawie dwa lata. Badania terenowe prowadzili botanicy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i z Akademii Rolniczej w Krakowie.

źródło: samorzad.pap.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024