Trzecia edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pt. „Listy dla Ziemi” zostanie zainaugurowana w najbliższy wtorek o godz. 11.00 na Placu Zamkowym w Warszawie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Ekologiczna ARKA.

Przygotowania do tegorocznej akcji prowadzone są już od kilku miesięcy. 14 kwietnia w stolicy ponad 300 tys. młodych ludzi napisze ekologiczne listy do dorosłych.

Idea listów o ekologii

Tematyka listów i całego programu dotyczy prawidłowego zagospodarowania odpadów i niskiej emisji. Listy są indywidualnymi pracami dzieci. Mogą one zawierać proste informacje merytoryczne dotyczące działań, które można zrealizować w każdym domu, aby wytwarzać mniej odpadów. W tym roku nowością jest pisanie listów także w formie cyfrowej dzięki aplikacji udostępnionej na stronie www.listydlaziemi.pl.

W programie przewidziano również wiele innych atrakcji m.in.: happening pt. „Ziemia w naszych rękach” z aktorami na szczudłach i wielką kulą ziemską, występ orkiestry recyklingowej (muzyka z odpadów), układanie gigantycznych puzzli ekologicznych oraz gry i warsztaty przestrzenne. Na placu powstanie również „wirtualna strefa ekologiczna”, w której uczniowie będą mogli korzystać z aplikacji i gier komputerowych.

Rosnące zaangażowanie

Cieszymy się, ponieważ już do tej pory zgłosiło się ponad 250 samorządów oraz ponad 3 tys. szkół i przedszkoli – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA. Jak tłumaczy akcja była organizowana po raz pierwszy w 2013 r. i już stała się jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Docelowo ma być organizowana każdego roku, ale tematy i pomysły będą się zmieniać. Pisanie listów przez młodych ludzi jest poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. Listy pisane są na specjalnie przygotowanym i wydrukowanym na makulaturze papierze. – Po przygotowaniu  listów dzieci przekazują je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem podejmują się prostych działań ekologicznych, których opisy przesyłają do fundacji. W ten sposób dzieci edukują dorosłych, a akcja dociera do kolejnych uczestników – wyjaśnia W. Owczarz.

Akcja „Listy dla Ziemi” organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź jednorazowy” dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Środowiska, a Partnerem Merytorycznym jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań.

Czytaj więcej

Skomentuj