Do niektórych mieszkańców Łodzi dotarły informacje o podwyżce opłat za wywóz odpadów od 1 lutego; to sytuacja skandaliczna, bo uchwała rady miejskiej w tej sprawie jeszcze nie obowiązuje – poinformował w środę wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Chce, by firma wyjaśniła tę sytuację.

“Jedna z firm informuje mieszkańców Łodzi – nie wiem, jak wielu i w jakim zakresie – iż podwyżka opłat za wywóz odpadów obowiązuje od 1 lutego. Jest to sytuacja karygodna i skandaliczna, dlatego że uchwała Rady Miejskiej w Łodzi dotycząca tej podwyżki jeszcze nie obowiązuje. Do rzeczonej firmy wysłałem zawiadomienie, że żądam wyjaśnienia, dlaczego w sposób nielegalny chce pobrać opłaty od mieszkańców, skoro taki akt prawny na terenie samorządu miasta Łodzi nie obowiązuje” – przekazał Bocheński na konferencji prasowej w środę. Jak dodał, w osobnym piśmie poinformował o tym fakcie prezydent Łodzi Hannę Zdanowską.

Wojewoda przedstawił mediom kopię pisma o podwyżce, jakie jeden z łódzkich zarządców nieruchomości rozsyła mieszkańcom. Zaapelował do prezydent Łodzi, by skontrolowano, czy podobne praktyki dotyczą także innych zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych w mieście. Przypomniał, że uchwały rady miejskiej obowiązują od momentu opublikowania ich w dzienniku urzędowym województwa.

“Rzeczona uchwała, która była procedowana na nadzwyczajnej sesji pod koniec ubiegłego roku, nie została jeszcze opublikowana. Proces publikacji wszystkich uchwał z zeszłego i bieżącego roku trwa i dokładamy wszelkich starań, by również i ta uchwała została opublikowana. Kiedy to będzie – nie jestem w stanie obecnie powiedzieć. Jednocześnie uchwała w swej treści zawiera sformułowanie, że wchodzi w życie nie z dniem 1 lutego 2021, lecz w miesiącu pierwszym po upływie 14 dni od dnia jej opublikowania” – podkreślił Bocheński.

Pod koniec ubiegłego roku Rada Miejska w Łodzi przyjęła uchwałę podnoszącą stawki za wywóz odpadów komunalnych. Zgodnie z dokumentem, łodzianie za odbiór odpadów segregowanych zapłacą 34 zł od osoby miesięcznie, czyli 10 zł więcej niż obecnie. Wcześniejszą uchwałę, w której wysokość opłat miała być uzależniona nie od liczby osób w gospodarstwie domowych, lecz od ilości zużytej w nim wody, uchyliła Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO).

Do wypowiedzi Bocheńskiego odniosła się w środę wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, która zaznaczyła, że władze miasta zdają sobie sprawę z faktu, iż uchwała w sprawie odpadów jeszcze nie obowiązuje. Magistrat ma zwrócić uwagę zarządcom nieruchomości, że powinni wstrzymać się z informowaniem o podwyżce do momentu, gdy wejdzie ona w życie.

Czytaj więcej

Skomentuj