„ITPOK – Czysta energia” – pod taką nazwą w Łodzi ruszyła kampania informacyjno – promocyjna Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych jaka ma powstać w ramach projektu „Gospodarka odpadami komunalnymi w Łodzi – faza II”.

Projekt powstania przyszłej spalarni śmieci jest na etapie ubiegania się o dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. – Wniosek o dofinansowanie złożony przez Urząd Miasta Łodzi do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska został zaakceptowany – zarówno pod względem merytorycznym, jak i formalnym – i czeka na ocenę przez drugą instancję, jaką jest Ministerstwo Środowiska – poinformował wiceprezydent Łodzi, Dariusz Joński.

– Miasto liczy na pokrycie ok. 50 proc. kosztów inwestycji ze środków unijnych, czyli na blisko 470 mln zł. Budżet gminy miałby wyłożyć na ten cel ok. 2 proc., co daje równowartość 18 mln zł. Dodatkowo radni podjęli decyzję o wyłonieniu w drodze przetargu koncesjonariusza, który miałby wyłożyć blisko 400 mln zł, aby inwestycja powstała – dodaje wiceprezydent. Uruchomienie procedury przetargowej miałoby nastąpić zaraz po trwającym obecnie etapie akceptacji wniosku przez Ministerstwo. Budowa obiektu powinna się rozpocząć w pierwszym lub drugim kwartale 2012 roku. Jej zakończenie planowane jest na 2015 rok.

Gospodarka odpadami. Koronawirus to tylko jeden z naszych problemów

W ramach kampanii informującej łodzian o nowej inwestycji uruchomiona została strona poświęcona projektowi spalarni pod adresem: www.energiazodpadow.pl. Można tutaj dowiedzieć się o bieżących etapach realizacji projektu, poszczególnych jego elementach ale i przede wszystkim o tym, jak można pozyskiwać energię za spalania śmieci nie obciążając przy tym środowiska.

– Ten alternatywny sposób pozyskiwania energii na potrzeby miasta jest znacznie bardziej przyjazny środowisku niż energia wytwarzana z węgla, oleju opałowego czy gazu ziemnego – podkreśla ambasador projektu, prof. Grzegorz Wielgosiński z katedry Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

Otwarty został również punkt informacyjno – konsultacyjny dla wszystkich zainteresowanych w Wydziale Gospodarki Komunalnej UMŁ, przy ul. Piotrkowskiej 175, p. 205. Punkt czynny jest w każdy wtorek w godzinach 11.00 – 17.00. Dodatkowo informacji o projekcie można szukać pod numerem tel.: 42 638 55 75.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj