Znamy nazwiska tegorocznych laureatów konkursów „Zakręcone miesiące” i „Na tropie CD”. W akcjach, które promować mają recykling i ekologiczne myślenie biorą co roku udział dzieci z miejskich przedszkoli, szkół podstawowych, specjalnych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Łodzi.

Uczniowie ze 128 placówek zebrali łącznie 43 tony nakrętek, dzieci z 44 szkół i przedszkola 849 kg płyt.

– Przez pierwsze trzy edycje nie było jeszcze pewności czy te konkursy maja sens, teraz jednak dzwoni do nas coraz więcej osób, zainteresowanie jest dużo większe – mówi wiceprezydent Dariusz Joński. – Świadomość ekologiczna u dzieci wydaje się bardzo duża. Coraz więcej osób chce rozmawiać o ekologii. Mam nadzieję, że to czego dzieci nauczą się w tym konkursach przeniosą do swoich domów.

Rekordziści, czyli ci, którzy uzbierali najwięcej płyt i nakrętek otrzymali nagrody indywidualne. Wyróżniono też placówki, w których wielkość zbiórki w przeliczeniu na jednego ucznia była najwyższa. W każdej kategorii wiekowej przyznano trzy nagrody. Liderką w kategorii szkół specjalnych okazała się Aleksandra Włodarczyk ze SP Specjalnej nr 105, która uzbierała 273 kg nakrętek. W kategorii „przedszkola” najlepszy był Aleksander Kominiak (PM nr 235) – 440 kg. Uczniów szkół podstawowych oceniano w dwóch kategoriach wiekowych – w klasach młodszych najwięcej nakrętek uzbierał uczeń SP nr 64 Bartosz Skotowski (213 kg), w klasach starszych Roksana Wyrzykowska z SP nr 205 (370 kg) oraz Aleksandra Łopakowska (SP nr 19) – 370 kg. Wśród liderów gimnazjalnych wyróżnił się Łukasz Stępiński (Gimnazjum nr 4) – 240 kg, a wśród ponadgimnazjalnych Malwina Łuczak (ZSP nr 12) – 111 kg. Najwięcej nakrętek w przeliczeniu na ucznia zebrano Szkole Podstawowej Specjalnej nr 60.

Najwytrwalsi „na tropie CD” okazali się uczniowie SP nr 58 oraz Przedszkola Miejskiego nr 174 którzy zebrali najwięcej kg płyt w przeliczeniu na osobę. Nagrody indywidualne w tej kategorii otrzymali Jakub Winnicki (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 4), Nadia Szydłowska (Przedszkole Miejskie Nr 174), Daniel Świeca (Szkoła Podstawowa Nr 58), Maciej Folwarczyk (Gimnazjum Nr 44), Piotr Skiba (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr12).

Plebiscyt „Zakręcone miesiące” został zorganizowany już po raz szósty, a „Na tropie CD” po raz drugi. Zbiórka nakrętek organizowana jest przez Urząd Miasta Łodzi w imieniu którego działają – Wydział Gospodarki Komunalnej przy współpracy z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej "W Lesie Łagiewnickim". Z programie zbiórki płyt miastu pomaga firma, która zajmuje się recyklingiem.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj