W Łodzi zaprezentowano specjalistyczny pojazd do czyszczenia ulic i chodników. Za jego pomocą będzie można dbać o czystość ulicy Piotrkowskiej.

Przetarg na maszynę do czyszczenia ulic został ogłoszony przez Łódzki Zakład Usług Komunalnych pod koniec marca 2010 r. Ostatecznie wybrano ofertę firmy ICT Gmbh. Niewielki pomarańczowy pojazd, na którym zamontowano urządzenie myjące testowano już na ulicy Piotrkowskiej. To ona będzie czyszczona w pierwszej kolejności. Później przyjdzie czas na przylegające do niej chodniki i drogi.

Jak poinformował przedstawiciel producenta, maszyna dostosowana jest do likwidowania zabrudzeń, których nie udawało się wcześniej doczyścić innymi technikami. Można nią usuwać plamy olejowe po tłuszczach, a także inne zabrudzenia twardych powierzchni: oleiste, klejące się, czy np. lakiery. – W zbiorniku umieszczonym z przodu maszyny działają trzy czynniki: wysoka temperatura, wysokie ciśnienie i detergent. To one decydują o skuteczności – podkreślał specjalista z ICT Gmbh. Dodatkowo zainstalowano ręczną głowicę, którą można likwidować zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc: pod ławkami czy w różnego typu wnękach. Jest też urządzenie do usuwania np. gum do żucia. Można je wykorzystywać nawet w odległości 10 metrów od samochodu.

Głowica myjąca, która została umieszczona z przodu prezentowanego pojazdu ma szerokość 1,5 -1,7 m. Temperatura wody myjącej wynosi nie mniej niż 85 stopni. Pojazd ma system ogrzewania wewnętrznej instalacji, który umożliwia pracę sprzętu także w ujemnych temperaturach.

Zaprezentowane urządzenie oprócz mycia łódzkiego deptaka, wykorzystywane będzie także do: zbierania substancji oleistych i ropopochodnych, które wyciekną z pojazdów na jezdnię, zmywania z ulic asfaltowych pozostałości oraz sorbentu wykorzystywanego przez Straż Pożarną, sprzątania stacji paliw, usuwania gum do żucia z różnych miejsc, zmywania napisów graffiti z przejść podziemnych i ekranów akustycznych.

Przez najbliższe dni trwać będzie szkolenie kierowców, którzy będą jeździć multikarem. Sprzątanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu. 

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj