Torowisko na ul. Narutowicza w Łodzi, na odcinku od ul. POW do ul. Sienkiewicza, będzie zielone – dzięki roślinie o nazwie rozchodnik skalny.

Dobiegają końca prace związane z układaniem mat porośniętych rozchodnikiem. Maty układa się między szynami na odpowiednim podłożu, które przepuszcza wodę. Roślina nie wymaga warstwy humusowej, wszystkie składniki mineralne pobiera z maty, na której rośnie. W zależności od pory roku zmienia barwy – w okresie letnim jest zielona, a zimą czerwona.

Rozwiązanie skopiowano z Poznania, gdzie z powodzeniem wykorzystano rozchodnik do zazielenienia torowisk. Na ul. Narutowicza nie było możliwości zbudowania klasycznego torowiska zielonego porośniętego trawą.

Rozchodnik z czasem rozrośnie się i wypełni przestrzeń torowiska. Zaletą rośliny są jej niewielkie wymagania. Dobrze znosi mróz i suszę. Nie trzeba jej kosić. Brak humusu powoduje, że torowisko nie zachwaszcza się.

Budowa torowiska z wykorzystaniem mat porośniętych rozchodnikiem jest znacznie tańsza niż budowa klasycznego torowiska zielonego – przekonują łódzcy urzednicy.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj