1 / 3

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi zachęca do montowania zdrojów z wodą wodociągową w miejscach publicznych. Do grona instytucji serwujących pracownikom i gościom wodę prosto z sieci dołączyła w ostatnim czasie łódzka Atlas Arena.

Łódzkie Wodociągi namawiają łodzian do picia wody z kranu. Jednak w miejscach publicznych (instytucje, szkoły) krany często znajdują się w toaletach. Aby wyeliminować wynikające z tego faktu zagrożenia ZWIK zachęca do instalowania zdrojów na wodę. Zasilane bezpośrednio do źródła świeżej wody, montowane w bezpiecznych miejscach, zdecydowanie podnoszą komfort spożycia.

Zdroje na łódzką kranówkę można już spotkać w dużych zakładach (np. INDESIT), w centrach handlowych (IKEA), na łódzkich uczelniach (Politechnika, Uniwersytet), w aptekach, w miejskich spółkach: ZWIK, MPK-Łódź. Kilka dni temu do grona samorządowych spółek, które pracowników oraz gości częstują wodą z sieci dołączyła Atlas Arena. Wody z bezpiecznych zdrojów można się napić w Urzędzie Miasta Łodzi. Pierwsze takie urządzenie ustawiono na I piętrze, przy salach, w których obradują radni. Wystarczy nacisnąć przycisk i spróbować czystej, zimnej wody.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Zdroje pojawiły się też w łódzkich szkołach. Korzystają z nich choćby uczniowie zespołu szkół przy ulicy Wodnej. W Szkole Podstawowej nr 193 do dyspozycji uczniów jest wodny dystrybutor, zaś w Szkole Podstawowej nr 41 zainstalowano źródełko.Chcemy, aby szczególnie młodzież korzystała z tych urządzeń. Co prawda wiąże się to z pewnymi kosztami, uczniowie jednak mają gwarancję, że piją wodę z bezpiecznego źródła – twierdzi Romuald Bosakowski – prezes ZWIK. Jego zdaniem nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której dzieci po lekcjach wychowania fizycznego piją wodę z kranów znajdujących się w toaletach. Zdroje ograniczają też spożywanie przez uczniów słodzonych, sztucznie barwionych napojów.

Z łódzkich uczelni najwięcej źródełek ma Politechnika Łódzka: są na każdym piętrze w „Fabryce Inżynierów”, ostatnio pojawiły też w budynku Centrum Technologii Informatycznych.

Coraz więcej zdrojów na wodę sieciową w naszym mieście pokazuje, jak powszechna staje się wiedza o jakości łódzkiej wody. Pamiętajmy też o aspekcie ekologicznym. Nie ma potrzeby przywożenia wody w plastikowych butlach do Łodzi, skoro bardzo dobrej jakości wodę głębinową mamy w naszej sieci.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj