Samorząd województwa łódzkiego rozpoczął drugi etap likwidowania mogilników. W ciągu następnych kilkunastu tygodni zostanie usuniętych kolejnych 7 z nich.

Prace polegać będą na wydobyciu i unieszkodliwieniu przeterminowanych środków ochrony roślin, zanieczyszczonej pestycydami ziemi i gruzu oraz rekultywacji terenu w miejscowościach: Dobków (powiat łaski), Pawłówek (powiat pabianicki), Kazimierzew i Księża Wólka (powiat poddębicki), Jadwinówka i Ładzice (powiat radomszczański), Modlna (powiat zgierski).Szkodliwe substancje, czyli przeterminowane środki ochrony roślin po wydobyciu zostaną unieszkodliwione w spalarni odpadów niebezpiecznych.

Zajmie się tym, wyłoniona w przetargu firma SEGI-AT Sp. z o.o. z Warszawy. Koszt akcji szacowany jest na ponad 2 miliony złotych. Pieniądze zostały pozyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Pierwszy etap zakończył się w listopadzie zeszłego roku. Zlikwidowano wówczas 7 mogilników znajdujących się w miejscowościach: Sierzchów I, Sierzchów II (powiat skierniewicki), Bogumiłów (powiat sieradzki), Chorzyna (powiat wieluński), Czerniewice (powiat tomaszowski), Sulmierzyce (powiat pajęczański), Przerąb/Wola Przerębska (powiat radomszczański).
    
źródło: zwrp.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj