6020 uczniów i przedszkolaków z Koszalina i okolic przez pół roku zebrało 7664 kilogramów zużytych plastikowych nakrętek i 1658 kilogramów zużytych baterii.

Ten imponujący „urobek” to efekt udziału dzieci w VIII edycji „Konkursu na najlepszego Ekołowcę” zorganizowanego przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Do konkursu zgłosiło się 18 szkół podstawowych i 16 przedszkoli z terenu miasta Koszalina i sąsiednich gmin.

A oto zwycięzcy:
W kategorii „zużyta nakrętka”
I miejsce zajęła szkoła z Nacławia z rekordową średnią – na jednego ucznia przypadło aż 26 kg nakrętek,
II miejsce zajęli uczniowie szkoły w Kurowie (7,9 kg ), a
III z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koszalinie (7,2 kg).

Nagrodę specjalną otrzymała Szkoła Podstawowa nr 17 w Koszalinie, której uczniowie zebrali 1,6 tony zużytych nakrętek plastikowych.

W kategorii „zużyta bateria” również zwyciężyła Szkoła Podstawowa z Nacławia – na jednego ucznia przypadło 0,8 kilograma zebranych bateria,
II miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lejkowie (0,7 kg),
III – uczniowie szkoły Podstawowej nr 17 w Koszalinie (0,5 kg).

Zwycięskie szkoły otrzymały nagrody. Organizatorzy docenili zaangażowanie uczniów poszczególnych klas – nagrody otrzymała najlepsza klasa oraz najlepszy uczeń w każdej szkole. Dzielne przedszkolaki otrzymały za zbiórkę nakrętek i baterii upominki. W tym roku nagrodę ufundował także Starosta Koszaliński – przypadła ona szkole w Garbnie.

Konkurs z cyklu „Najlepszy Ekołowca”, organizowane przez PGK od 8 lat, mają na celu kształtowanie od najmłodszych lat świadomości ekologicznej oraz troski o środowisko naturalne. Poprzez konkursy i zabawy PGK chce m.in. wyrobić nawyk odkręcania nakrętek z butelek (jest to inny rodzaj plastiku niż ten, z którego zrobiona jest butelka) przed ich wyrzuceniem oraz nawyk segregacji odpadów.

źródło: pgk.koszalin.com.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj