Lubelscy agrofizycy będą testować produkcję granulatu z biomasy, nawozów z odpadów pofermentacyjnych i biopaliw: oleju rzepakowego i alg. W Instytucie Agrofizyki PAN powstanie Centrum Badawczo-Innowacyjne.

15 października 2012 r. podpisano umowę o dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej.

Centrum Badawczo-Innowacyjne stanie przy ul. Doświadczalnej w Lublinie, obok innych laboratoryjnych budynków Instytutu Agrofizyki. Centrum Badawczo-Innowacyjne nie będzie jednak typową pracownią badawczą. Znajdą się tutaj pilotażowe linie produkcyjne.

– W budynku powstaną hale, w których będą się mieścić linie produkcyjne. W ten sposób będziemy mogli przenieść się z badania małych próbek na poziom innowacyjno-wdrożeniowy – wyjaśnia Jarosław Zdunek z Instytutu Agrofizyki.

Naukowcy mają w planach symulowanie produkcji nawozów z odpadów pofermentacyjnych i testy produkcji oleju rzepakowego. – Będziemy też eksperymentować z produkcją pelet, czyli sprasowanej biomasy, która jest używana w ciepłowniach. Chcemy badać różne składy surowcowe – mówi Jarosław Zdunek.

W planach jest też dalsza hodowla alg. Fotobioreaktory, w których rozrastają się algi, znajdują się już w Środowiskowym Laboratorium Energii Odnawialnej Instytutu Agrofizyki. – Ale w Centrum Badawczo-Innowacyjnym algi będą hodowane na większą skalę – wyjaśnia Jarosław Zdunek. – Według najnowszych badań algi, gdy są hodowane w dużej masie, zachowują się nieco inaczej niż w mikro-fotobioreaktorach.

Nowy budynek z laboratoriami, pracowniami oraz przestrzenią badawczą ma powstać do końca 2014 r. Będzie kosztował 26,4 mln zł, dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej wyniesie prawie 23,8 mln zł.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj