Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Lubuskie ma potencjał do wytwarzania energii z OZE

Lubuskie ma potencjał do wytwarzania energii z OZE
12.05.2008, o godz. 9:04
czas czytania: około 2 minut
0

O tym, że nowe źródła energii to jedno z najważniejszych wyzwań przyszłości, rozmawiano w zeszły piątek w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Specjaliści przekonują, że woj. lubuskie ma duży potencjał do wytwarzania energii odnawialnej. W 2010 r. ta energia może stanowić 7,5 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w Polsce. Jednak żeby tak było, potrzeba nowych technologii.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, badaniami energii ma zająć się Park Naukowo-Technologiczny w Nowym Kisielinie. Na dobry początek naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego opracowali projekt ekologicznego domu. Miał stanąć na terenie uczelni. – Wolimy jednak wstrzymać się z inwestycją i wybudować ją w Parku. Chcielibyśmy, żeby powstała tam również turbina wiatrowa. To właśnie na wietrze możemy oprzeć nowe technologie – mówi prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jak czytamy w „GW”, na lubuski wiatr liczy firma Starke Wind. – W Polsce jest pięć pasów wiatrowych. Najlepszy to nadmorski, ale warunki do zakładania farm wiatrowych nie są nad morzem najlepsze. Dlatego zdecydowaliśmy się zainwestować w Lubuskiem – opowiada Alicja Chilińska ze Starke Wind. W ciągu kilku miesięcy powinna ruszyć farma w Golicach. Starke Wind rozpoczęła prace również w okolicach Bogdańca, Goraju i Rzepina.

Naukowcy z UZ twierdzą, że do odnawialnych źródeł energii można zaliczyć także biomasę. Można ją wykorzystać do wytwarzania biogazu. Skąd się bierze biomasa? – Z cięć pielęgnacyjnych przydrożnych drzew czy odpadów komunalnych – mówi dr inż. Adam Małecki. Badacze z UZ obliczyli, że w 2005 r. 75 autobusów zielonogórskiego MZK wyjeździło paliwo za 11,5 mln zł. Gdyby tradycyjne paliwo zastąpić biogazem, koszty obniżyłyby się do 7,9 mln zł. Za zaoszczędzone pieniądze można by kupić nawet pięć nowych autobusów. Do atmosfery przedostałoby się mniej spalin, pyłów i dwutlenku węgla.

źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024