Dzisiaj we Wrocławiu zakończył się remont pierwszej z modernizowanych w tym roku magistral wodociągowych – przy ulicy Na Grobli.

Prace rozpoczęte w połowie lutego polegały na cementowaniu 1380-metrowego odcinka magistrali wodociągowej. Cementowanie to nowoczesna metoda polegająca na wyłożeniu wnętrza rury cienką warstwą specjalnego betonu. Wzmacnia ona konstrukcję wodociągu oraz na wiele lat uodpornia go przed korozją i osadami. Ważne jest także to, że dzięki tej metodzie nie trzeba rozkopywać całych ulic po to by wymienić wodociągi. Wykonawcy robót wycinają jedynie niewielki kawałek magistrali i od środka czyszczą ją. To pozwala remontować sieci wodociągowe bez wyłączania z ruchu całych ulic. Utrudnienia są w niektórych ich punktach i polegają jedynie na zwężeniach.
Koszt modernizacji wyniósł 3,2 miliona złotych.

Zakończone właśnie prace przy ulicy Na Grobli to nie jedyne modernizacje wrocławskich magistral wodociągowych. Obecnie odnawiane są kolejne trzy odcinki, a w przyszłym roku ruszą roboty na dwóch następnych magistralach. W sumie, do września 2009 roku, MPWiK planuje wyremontować 30 kilometrów najważniejszych dla miasta sieci wodociągowych. Już teraz spółka stara się także o dofinansowanie środkami Unii Europejskiej remontów kolejnych niemal 75 kilometrów magistral. MPWiK w ciągu najbliższych pięciu lat na wszystkie inwestycje planuje wydać miliard złotych.

źródło: mpwik.wroc.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj