Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Majowy weekend, prace w ogrodzie, grillowanie... co zrobić z dodatkowymi odpadami i jak je segregować?

Majowy weekend, prace w ogrodzie, grillowanie... co zrobić z dodatkowymi odpadami i jak je segregować?
30.04.2023, o godz. 8:23
czas czytania: około 3 minut
0

Wiosna, majowy weekend, warunki coraz bardziej sprzyjają relaksowi na świeżym powietrzu - także na działkach i w przydomowych ogródkach. Jednak aktywne funkcjonowanie na łonie przyrody wiąże się z wytwarzaniem różnych, czasem kłopotliwych, odpadów. Jak prawidłowo postępować ze wszystkimi efektami ubocznym prac ogrodowych albo rodzinnego grillowania? Oto podpowiedzi ekspertów ze stołecznego MPO.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Co z odpadami po grillowaniu?

Grillowanie to jedna z najpopularniejszych form wiosennej i letniej rekreacji w Polsce. Co jednak należy zrobić z pozostałymi po tego typu zabawie odpadami? Jak informuje MPO Warszawa, nadpalona aluminiowa tacka powinna zostać wyrzucona do czarnego pojemnika na odpady zmieszane, ponieważ nie nadaje się już do odzysku surowca. Podobnie należy postąpić z jednorazowymi grillami, a także z brudnymi talerzami czy tackami papierowymi. Papier przeznaczony do odzysku musi być bowiem czysty i suchy. Z kolei jednorazowe talerzyki, kubeczki czy pojemniki wykonane z plastiku bądź styropianu należy wyrzucić do żółtego kontenera na metale i tworzywa sztuczne. Tak samo postąpimy z jednorazowymi, plastikowymi sztućcami. Dla dobra środowiska warto już na starcie ograniczyć korzystanie z tego typu jednorazowych naczyń.

Korzystając z tradycyjnego, metalowego grilla po uczcie trzeba pozbyć się węgla. Gdy już całkowicie wystygnie, powinien zostać wyrzucony do kontenera na odpady zmieszane. Podobnie jest z popiołem. Stary, zużyty bądź zepsuty metalowy grill powinien zostać przekazany do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Gdzie wyrzucić papierowe kubki i tacki? Nie do pojemników na papier…

Niektóre odpady sprawiają więcej trudności, jeśli chodzi o właściwą klasyfikację pojemnika. Warto tu chociażby wymienić papierowe kubki do napojów. Należy je wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane, a nie do tych na papier. Dlaczego? Jak wyjaśniają eksperci z MPO, takie kubki są wodoodporne, a to oznacza, że papier jest w ich przypadku połączony z polietylenem, który trudno rozdzielić. Poza tym resztki napoju mogłyby pobrudzić czysty papier w koszu. Najbardziej ekologicznie jest więc zamawiać napoje do własnych naczyń – np. do coraz popularniejszych wielorazowych kubków termicznych. Innymi kłopotliwymi odpadami są papierowe tacki do żywności – nawet te czyste. One także bywają, najczęściej z jednej strony, pokryte folią i nie nadają się do wyrzucenia do pojemnika na papier. Warto też wspomnieć o biodegradowalnych, jednorazowych sztućcach – pomimo nazwy nie należy ich wyrzucać do brązowego kontenera na odpady bio, tylko do pojemnika na odpady zmieszane.

Jak segregować opakowania po napojach?

Jak należy postąpić z opakowaniami po napojach? Plastikowe butelki powinno się wyrzucić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Butelki szklane zaś do pojemników na szkło (również gdy butelka jest zbita). Przed wyrzuceniem butelki nie wymagają mycia – wystarczy je tylko opróżnić. Metalowe termosy z kolei trafiają do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Należy jednak pamiętać, że jeśli taki termos ma szklany wkład, wówczas powinien znaleźć się w kontenerze na odpady zmieszane – podpowiada MPO Warszawa.

Odpady z ogrodu i prac ogrodniczych

Nie tylko grillowanie generuje odpady. Po pracach ogrodowych także pozostaje wiele odpadów. Będzie to przede wszystkim frakcja zielona: ścięta trawa, kwiaty, liście, a także rozdrobnione lub pocięte gałęzie. Należy przy tym pamiętać, że odpady zielone nie obejmują kamieni, popiołu czy ziemi. Jak informuje MPO Warszawa, przeznaczone do odbioru odpady zielone należy umieścić w workach (najwłaściwsze będą te przezroczyste lub półprzezroczyste) i wystawić w dedykowanych do tego miejscach. Jest to istotne ze względu na zapewnienie załogom sprawnego dojazdu, który przyspiesza realizację usługi odbioru. Z kolei takie odpady jak np. uszkodzone węże ogrodowe czy stare, gipsowe dekoracyjne figury ogrodowe należy dostarczyć do PSZOK.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024