Makulatura i papier są kolejnymi odpadami, których zagospodarowanie staje się coraz bardziej problematyczne. Część skupów nie przyjmuje ich nawet za darmo.

Niektóre punkty skupu płacą 10 groszy za 1 kg papieru, inne raptem 4 grosze. Coraz częściej pojawiają się informacje, że makulaturę można oddać jedynie za darmo. Kartonów z tektury falistej większość punktów od pewnego czasu nie przyjmuje w ogóle.

Powód jest prosty: skupowanie makulatury przestaje się opłacać. By ją przyjąć, właściciele skupów musieliby dopłacać do interesu.

Na Zachód i do Chin

Dobrej jakości makulatura z Polski trafiała do papierni w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Te kraje sprzedawały z kolei swoją, gorszej jakości, do Chin, gdzie ją utylizowano.

Po chińskiej blokadzie na odpady surowcowe (24 rodzaje) kraje Europy Zachodniej stanęły przed koniecznością zagospodarowania większych ilości wytwarzanych w ich krajach odpadów makulaturowych. To z kolei wpłynęło na spadek zapotrzebowania na te z Polski. Co prawda polskie papiernie nadal chcą kupować makulaturę, ale podaż makulatury przekracza popyt i ich moce przerobowe. Poza tym nie każda gazeta czy karton nadaje się do odzysku.

Obecnie hurtowe ceny makulatury nie osiągają nawet 200 zł za tonę. Do tego dochodzą koszty wynagrodzeń, transportu, ale również wymogi ochrony przeciwpożarowej, monitoringu czy zabezpieczenia roszczeń wymagane nowelizacją ustawy o odpadach. Dla części punktów skupu makulatury właśnie nowelizacja jej przepisów okazała się gwoździem do trumny.

Magazyny pełne papieru

– Firmy, które przetwarzają makulaturę, mają magazyny pełne papieru i naprawdę ścigają się z czasem, by go przerobić na papier toaletowy. Tych przedsiębiorstw zostało tak niewiele, że gdyby zwolniły działania, to dosłownie utoną pod zwałami papieru. Zresztą to jest problem całej Europy – mówi dla portalu money.pl ekspertka związana z organizacją zrzeszającą producentów papieru.

A to nie koniec problemów, bo, przynajmniej teoretycznie, już w tym roku makulatury na rynku powinno być jeszcze więcej, ponieważ Polska powinna osiągnąć 50-procentowy wskaźnik recyklingu papieru.

Źródło: money.pl

Czytaj więcej

28 Komentarze

  1. Jeżeli trwa rabunkowa wycinka lasów, a jednocześnie spada zainteresowanie gazetami/książkami, to nic dziwnego że makulatura tanieje. Chiny chyba od 2008 roku przestały kupować wszystko jak leci, nieważne czy to była makulatura, stal, miedź, wszystko skupowali i nie patrzyli na ceny,.. Co nas czeka? hmm,.. obejrzyjcie Idiokracja,.. w filmie tym politycy niczym nie ustępują naszym politykom, przepraszam – nie tylko naszym.

Skomentuj