Już za dwa lata na Politechnice Krakowskiej powstanie Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. Dzięki pieniądzom unijnym zostanie ono wyposażone w wysokiej klasy aparaturę badawczo-diagnostyczną dla badań i oceny technologii oraz instalacji stosowanych w budynkach energooszczędnych.

23 sierpnia wicemarszałek Roman Ciepiela, członek Zarządu Stanisław Sorys oraz rektor Politechniki Krakowskiej Kazimierz Furtak podpisali pre-umowę na unijne wsparcie inwestycji. Zawarto także porozumienie o współpracy z prezydentem Tarnowa Ryszardem Ścigałą.

Projekt będzie on realizowany z pomocą pieniędzy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) na lata 2007-2013. Inwestycja będzie kosztowała ponad 20 mln zł, z czego ponad 17 mln zł zostanie dofinansowane z MRPO. Projekt znalazł się na liście Indywidualnych Projektów Kluczowych MRPO. Oznacza to, że ma strategiczne znaczenie dla rozwoju Małopolski. – Projekt da możliwość przygotowania zawodowego młodych ludzi, którzy wejdą na rynek pracy z nabytymi praktycznymi umiejętnościami stosowania nowych technologii – mówił na konferencji prasowej wicemarszałek Roman Ciepiela.

Budynek laboratorium zlokalizowany będzie w centrum miasta, przy ulicy Szlak.  – W ten sposób  będzie dostępny dla ludzi z zewnątrz. Zainteresowane osoby będą mogły przychodzić i poznawać tam nowe technologie – podkreślił rektor Politechniki Krakowskiej Kazimierz Furtak. Naukowcy krakowskiej uczelni będą prowadzić tu badania i opracowywać nowe innowacyjne rozwiązania dla budownictwa energooszczędnego.  – Prace magisterskie, prace naukowe to za mało, dzięki funkcjonowaniu Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego będziemy mieli okazję wdrażać wiedzę naukową i te technologie w życie – dodał.

Inwestycję zaplanowano nie tylko w stolicy regionu, ale również w Tarnowie. Projekt krakowskiej uczelni będzie realizowany w partnerstwie z Zespołem Szkół Budowlanych w Tarnowie. To właśnie tu zostanie uruchomiony Poligon Energooszczędności, jako zaplecze do nauki i praktycznego wdrożenia technologii budownictwa „niemal zero energetycznego”.

Jak zauważył prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała, na terenie miasta działa sporo firm, które są zainteresowane pracownikami z takimi kompetencjami. Dodał także, że miasto modernizuje już budynki publiczne pod kątem energooszczędności. Jak zaznaczył członek Zarządu Stanisław Sorys ważna będzie komercjalizacja projektów naukowych tak, by móc budować opłacalne energetycznie technologie.

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego ma ruszyć za dwa lata.

 


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj