Nowe ujęcie wody z rzeki Skawy powstanie w Zatorze (pow. oświęcimski). Samorząd wybrał wykonawcę. Inwestycja będzie kosztowała 5,96 mln zł. Gotowa ma być w połowie 2024 r. Zdaniem Leszka Bednarskiego z zatorskiego magistratu, ujęcie zabezpieczy zapotrzebowanie na wodę na przyszłość.

Inwestycja obejmuje budowę poddennego ujęcia wody z rzeki Skawy o wydajności 2,8-3 tys. m sześc. na dobę. Przebudowana zostanie także istniejąca infrastruktura. Chodzi o doprowadzenie wody z nowego ujęcia do stacji uzdatniania.

Przetarg wygrała firma z Ożarowa Mazowieckiego. Na realizację inwestycji będzie miała czas maksymalnie do końca czerwca 2024 r. Otrzyma za to 5,96 mln zł.

Z myślą o przyszłości

– W tej chwili wody w Zatorze nie brakuje, ale miasto się rozwija i myślimy już o przyszłości. To, czym dysponujemy teraz, czyli studnie i stare ujęcie na Skawie, daje nam ponad 3 tys. m sześc. wody na dobę. Nowe ujęcie zabezpieczy docelowo całe zapotrzebowanie w przyszłości dla całej naszej gminy – powiedział szef działu inwestycji i programów europejskich w zatorskim magistracie Leszek Bednarski.

Urzędnik dodał, że Zator na inwestycję pozyskał fundusze z rządowego programu Polski Ład. „Mamy też zarezerwowane fundusze w budżecie” – powiedział Bednarski.

Miasto Zator liczy 3,7 tys. mieszkańców. W gminie mieszka 9,3 tys. osób. Miejscowość jest jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków. W Zatorze działają m.in. ogromne parki rozrywki, które rokrocznie odwiedzają miliony turystów. W tutejszej strefie aktywności gospodarczej zainwestowało ponad 30 firm.

Czytaj więcej

Skomentuj