Strażnik miejski będzie mógł ukarać osobę uchylającą się od regulowania rachunków za odpady – właścicielom domów i mieszkań grozi mandat 500 zł – pisze poniedziałkowa “Rzeczpospolita” w materiale o pracach nad projektem nowelizacji przepisów o straży gminnej.

Co najmniej 5 mln Polaków unika obowiązku płacenia za wywóz śmieci i obecnie trudno ich ukarać. Nad zmianą przepisów, by było to możliwe pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykroczeń, które uprawnia strażników straży gminnych do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego przewiduje się, że strażnik miejski albo gminny będzie mógł nałożyć mandat do 500 zł na osobę, która nie złożyła deklaracji, na podstawie której ustala się wysokość opłaty za wywóz śmieci – podała “Rz”.

Zgodnie z projektem taka sama kara ma czekać tego, kto podał nieprawdę w tej deklaracji – np. zaniżył liczbę domowników, przez co płaci mniej za śmieci, czy nie segreguje odpadów – wynika z artykułu.

Gazeta podała też, że strażnik będzie miał prawo ukarać mandatem osobę, która zadeklarowała, że założy kompostownik, chcąc płacić mniej za wywóz śmieci, a w rzeczywistości była to pusta obietnica albo choć ma kompostownik, to w praktyce z niego nie korzysta.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. “Strażnik miejski będzie mógł ukarać osobę uchylającą się od regulowania rachunków za odpady”
    “Co najmniej 5 mln Polaków unika obowiązku płacenia za wywóz śmieci i obecnie trudno ich ukarać”

    Od karania uchylających się od płacenia jest egzekucja. Jeżeli właściciel deklaracji nie złoży to egzekucja nic nie będzie mogła zrobić. Zbyt duży skrót myślowy ktoś tu chciał przeskoczyć a czasem trzeba liznąć temat zanim się coś przeklepie.

    Dobrze że podane jest źródło to można swoją wiedzę skorygować, co polecam zrobić.
    “Strażnicy gminni będą też mogli nakładać mandaty za niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo brak przydomowego kompostownika lub nieskładowanie w nim bioodpadów, mimo takiej deklaracji.”

Skomentuj