Mapa roślinności

Mapa roślinności
29.12.2008, o godz. 14:40
czas czytania: około 2 minut
0

Jaki typ roślinności można znaleźć w Krakowie? Gdzie są cenne stanowiska przyrodnicze? Te i inne przydatne informacje można znaleźć na mapie roślinności rzeczywistej Krakowa, dostępnej na stronach internetowych miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dotychczas dostępna była jedynie w wersji papierowej. Od niedawna mapę roślinności rzeczywistej Krakowa można obejrzeć także w Internecie. Opracowanie – pierwszy tego typu kompleksowy dokument w Europie poświęcony roślinności dla dużego obszaru miejskiego – obejmuje cały teren naszego miasta. Można w nim znaleźć mapy z tzw. wydzieleniami, czyli zbiorowiskami roślin o jednolitym charakterze, waloryzacją przyrodniczą, a także z naniesionymi stanowiskami roślin chronionych. Poruszanie się po atlasie ułatwia podział na typy wydzieleń, wartość przyrodniczą, a także dzielnice i ulice miasta.

Dokument pod nazwą „Mapa roślinności rzeczywistej Miasta Krakowa i wyznaczenie obszarów przyrodniczo najcenniejszych, niezbędnych dla zachowania równowagi ekosystemu miasta” został przygotowany w latach 2006 – 2007 przez firmę ProGea Consulting przy udziale zespołu naukowców botaników i fitosocjologów, w ramach realizacji Programu Ochrony Środowiska Miasta Krakowa. Opracowanie pozwala na skuteczniejszą ochronę najcenniejszych obszarów przyrodniczych i lokalizowanie inwestycji w sposób przyjazny dla środowiska. Mapa pomaga też we właściwym zagospodarowaniu obszarów, mających wpływ na fitoklimat miasta, jakość wód i bezpieczeństwo pożarowe. Zawarte w opracowaniu informacje mogą być wykorzystywane przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także stanowić podstawę do aktualizacji Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa.

Z uwagi na duże zainteresowanie ze strony organizacji społecznych, urbanistów i inwestorów pierwotna „Mapa roślinności” została wzbogacona o nowe informacje oraz zdjęcia.

Elektroniczna wersja opracowania dostępna jest na stronie http://zielony-krakow.um.krakow.pl:280/rosl/

źródło: krakow.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024