Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Mapy zanieczyszczeń Zalewu Sulejowskiego

Mapy zanieczyszczeń Zalewu Sulejowskiego
mm
11.03.2015, o godz. 9:47
czas czytania: około 3 minut
0

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej i Norweskiego Instytutu Badań Wody, na podstawie monitoringu parametrów jakości wody opracują mapy rozkładów zanieczyszczeń wód Zbiornika Sulejowskiego i model 3D tego akwenu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Wyniki badań mają pomóc odbudować potencjał ekologiczny i wpłynąć na stopniową poprawę jakości wód zbiornika. Według specjalistów opracowany model 3D zbiornika będzie można wykorzystać na potrzeby analiz innych dużych zbiorników w Polsce.

Zalew Sulejowski utworzono na początku lat 70. ub. wieku, aby zwiększyć zasoby wodne dla rozwijającej się aglomeracji łódzkiej. Zalew zmieniał swoje funkcje, stał się miejscem rekreacji, ale też unikalnym ekosystemem z bogatą fauną i florą, mającym duży wpływ m.in. na lokalną gospodarkę, rolnictwo, retencję i warunki mikroklimatyczne.

Od wielu lat stan wód zbiornika stale się pogarsza, co powoduje m.in. masowy zakwit sinic i może zagrozić lokalnemu ekosystemowi oraz warunkom życia ponad 100 tys. mieszkańców okolicznych gmin.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ wspólnie z Norweskim Instytutem Badań Wody rozpoczynają w marcu projekt “Monsul”, którego celem będzie analiza i ocena wpływu czynników kształtujących stan ekologiczny Zalewu Sulejowskiego.

W ramach projektu powstanie spójny model monitoringu wód tego akwenu. Mapa batygraficzna oraz przestrzenna baza danych hydrologicznych i geologicznych rejonu zostanie wykonana przy współpracy z Wydziałem Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Tworząc je naukowcy będą korzystać z najnowszego oprogramowania, które służy do gromadzenia informacji o środowisku i przestrzeni geograficznej, oraz wizualizować informacje o stanie ekologicznym wód zalewu.

“Wyniki tych badań pozwolą oszacować koszty odbudowy potencjału ekologicznego zbiornika, wpłyną na stopniową poprawę jakości jego wód i zostaną wykorzystane do aktualizacji programów ochrony Zalewu Sulejowskiego” – podkreśla kierownik projektu prof. Ireneusz Zbiciński z PŁ.

W ramach projektu zakupiony i zamontowany zostanie system sond pomiarowych służących do oceny parametrów jakości wody. Ciągłym monitoringiem będą objęte m.in. temperatura wody, pH, stężenie tlenu, zasolenie, stężenie chlorofilu.

Opracowana zostanie też baza danych Systemu Informacji Geograficznej (GIS) rejonu zbiornika i model 3D zalewu. “Model umożliwi symulację stanu ekologicznego zalewu w zależności od zmiany parametrów hydrologicznych i meteorologicznych oraz presji na środowisko wywołanej działalnością człowieka” – dodał szef projektu.

Według łódzkich naukowców model stanie się też matrycą, którą będzie można wykorzystać na potrzeby analiz innych, dużych zbiorników w Polsce. Baza danych systemu GIS rejonu zbiornika będzie wykorzystana do celów edukacyjnych i naukowych.

Zdaniem specjalistów mogą być one wykorzystane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w województwie łódzkim jako narzędzia wspomagające zarządzanie zbiornikiem, w tym np. do aktualizacji planu gospodarowania wodami w regionie.

Budżet projektu “Monsul”, który zakończy się w kwietniu 2016 r., wynosi ponad 1,7mln zł. Pieniądze na jego realizację pochodzą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Głównym partnerem łódzkich naukowców jest Norweski Instytut Badań Wody, który istnieje od 1958 r. To jedna z najbardziej renomowanych tego typu placówek badawczych w Europie.

Projekt zainauguruje 17 marca konferencja w Swolszewicach Małych w okolicach Zalewu Sulejowskiego. Naukowcy chcą współpracować m.in. z lokalnymi samorządami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami, szkołami, a także kołami wędkarskimi czy klubami żeglarskimi.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024