Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Marcin Dawidowicz nowym Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków

Marcin Dawidowicz nowym Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków
MŁ/PAP
03.04.2024, o godz. 13:35
czas czytania: około 2 minut
0

Marcin Dawidowicz został nowym Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Warszawie – poinformował wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski podczas konferencji prasowej w środę, 3 kwietnia, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

„Mam nadzieję, że tym powołaniem zamykamy pewien rozdział funkcjonowania tego urzędu i przechodzimy do zupełnie nowego etapu, który będzie pozbawiony wpływów ideologicznych i politycznych, ponieważ zabytki są bardzo ważną częścią naszej historii i dziedzictwa narodowego” – powiedział podczas środowej konferencji wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.

„Województwo mazowieckie jest drugim, po województwie dolnośląskim, regionem z tak dużą liczbą obiektów ujętych w rejestrze zabytków” – dodał Frankowski.

Nowy konserwator zabytków Marcin Dawidowicz przypomniał, iż od pierwszych dni swojej ścieżki zawodowej był związany z instytucjami zajmującymi się ochroną dziedzictwa kulturowego na terenie Warszawy i Mazowsza. „Zwłaszcza architektura powojennego modernizmu i zabytki drewniane Warszawy są mi bliskie” – powiedział.

Kim jest Marcin Dawidowicz?

Marcin Dawidowicz jest absolwentem kierunku Ochrona Dóbr Kultury na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ponadto ukończył studia podyplomowe z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego (specjalizując się w miastach historycznych) na Politechnice Warszawskiej oraz był słuchaczem Akademii Dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Od 2008 r. zawodowo jest związany z instytucjami zajmującymi się ochroną zabytków m.in. w latach 2012-18 był głównym specjalistą w Dziale Ekspertyz i Analiz Konserwatorskich Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W latach 2018-22 pracował jako kierownik Wydziału Rejestru i Dokumentacji Zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, a w okresie 2023-24 był kierownikiem warszawskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Jest autorem wielu ekspertyz i analiz konserwatorskich dotyczących zabytków Warszawy i Mazowsza, publikacji z zakresu historii sztuki i ochrony zabytków a także współautorem krajowego Raportu o stanie zachowania zabytków nieruchomych (NID 2017). Interesuje go zwłaszcza historia organizacji służb ochrony zabytków w Polsce i ochrona prawna dziedzictwa powojennego modernizmu. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024