Już w 2013 roku w Polsce sygnał analogowy zostanie zastąpiony przez telewizję cyfrową, a wtedy wszystkie stare odbiorniki staną się bezużyteczne. Producenci nowoczesnych odbiorników już zacierają ręce. Jednak masowa wymiana telewizorów może grozić katastrofą ekologiczną.

Pozbywanie się starych telewizorów na skalę masową może być toksyczną bombą dla środowiska, gdyż odbiornik telewizyjny to zbitek metali ciężkich szkodliwych dla środowiska: ołów, bar, kadm, chrom oraz śladowe ilości złota i rtęci.  Jak informuje portal Wirtualna Polska, obecnie w obliczu tego problemu stanęli Amerykanie. Świadome zagrożenia amerykańskie władze nawołują do systematycznego usuwania starego sprzętu.

Polacy staną przed tym problemem za cztery lata. Sygnał analogowy telewizji zostanie wyłączony do 31 lipca 2013 roku, a wtedy stare telewizory staną się niepotrzebnym gratem. Przepisy nakazują sprzedawcom przyjmować stary sprzęt od klienta. Rozwiązaniem jest również samodzielne dostarczenie telewizora do punktu recyklingu, choć wiąże się to z pewnymi utrudnieniam. Jak wyjaśnia Anna Kopczyńska ze stowarzyszenia "Zielona Inicjatywa", sprzedawcy jak i punkty niechętnie przyjmują stary sprzęt: Dlatego najczęściej zostawiamy taki monitor w piwnicy lub pod blokiem. To jeszcze nie szkodzi środowisku. Ale pomyślmy co się stanie gdy lokatorzy jednego bloku będą chcieli wyrzucić swoje odbiorniki w tym samym dniu. Nie jesteśmy przygotowani na taką operację.

Źródło: wp.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj