Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Materiały niebezpieczne na dnie Bałtyku. Samorządowcy apelują do premiera

Materiały niebezpieczne na dnie Bałtyku. Samorządowcy apelują do premiera
PAP
11.12.2020, o godz. 10:29
czas czytania: około 2 minut
4

Samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot i delegaci Związku Miast i Gmin Morskich wystosowali w czwartek apel do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie pilnych działań w sprawie pozostałości wojennych zalegających w wodach Bałtyku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Treść apelu udostępniła w czwartek mediom rzeczniczka OMGGS Alicja Mongird.

“My prezydenci starostowie, burmistrzowie i wójtowie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz delegaci Związku Miast i Gmin Morskich, dostrzegając zagrożenia, jakie niosą pozostałości wojenne zatopione w obrębie polskich obszarów morskich dla środowiska wodnego strefy przybrzeżnej, flory i fauny oraz jej bioróżnorodności, życia i zdrowia mieszkańców gmin i powiatów nadmorskich oraz turystów wypoczywających nad morzem, apelujemy do władz Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie pilnych działań w tym zakresie” – głosi pismo.

Samorządowcy podkreślili, że ich obawy potwierdził raport Najwyższej Izba Kontroli. Według szacunków NIK na polskim dnie Bałtyku spoczywa 400 wraków, z czego około 100 w Zatoce Gdańskiej. Razem z nimi zatopiona została broń chemiczna, np. iperyt i sarin. Postępująca korozja wraków i amunicji chemicznej powoduje przedostawanie się niebezpiecznych substancji do wody.

“Powołany zarządzeniem pana premiera Międzyresortowy Zespół daje nadzieję na podjęcie stosownych działań przeciwdziałającym negatywnym skutkom zalegania na dnie Morza Bałtyku materiałów niebezpiecznych”– napisali przedstawiciele OMGGS i ZMiGM.

Zaapelowali do premiera o szczegółową inwentaryzację miejsc zatopienia wraków statków i broni chemicznej, opracowanie sposobów wydobycia i neutralizacji broni chemicznej oraz substancji ropopochodnych z wraków, a także o wybudowanie wielozadaniowej jednostki, która będzie służyła m.in. do wydobywania i przewozu materiałów niebezpiecznych w celu utylizacji oraz do zwalczania zanieczyszczeń środowiska morskiego.

Pismo podpisali prezes Rady OMGGS, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i prezes zarządu ZMiGM Andrzej Bojanowski.

“Do tej pory, a minęło już 75 lat od zakończenia II wojny światowej, nie została przeprowadzona dokładna inwentaryzacja polskiego dna morskiego – nie rozpoznano dokładnej liczby, miejsc, stanu oraz rodzaju materiałów niebezpiecznych. Nie przeciwdziałano zlokalizowanym zagrożeniom powodowanym przez wraki z paliwem i bronią chemiczną” – mówił Karnowski.

Z kolei prezes ZMiGM zwrócił uwagę, że postępujące zmiany klimatu, skutkujące wzrostem częstości, intensywności i czasu trwania sztormów powodują, że na plażach pojawiają się substancje niebezpieczne z wraków statków.

“Nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie i życie mieszkańców gmin i powiatów nadmorskich oraz turystów wypoczywających nad morzem, a także na środowisko wodne strefy przybrzeżnej oraz na jej bioróżnorodność” – podkreślił Bojanowski.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Komentarze (4)


Klasyk

Komentarz #109734 dodany 2020-12-11 11:54:58

Apele powinni kierować do tych co wywołali wojnę. Czyli do swoich mocodawców


Klasyk

Komentarz #109736 dodany 2020-12-11 11:55:45

Apele kierować do tych co wywołali wojnę. Czyli do swoich mocodawców


nurek77

Komentarz #109743 dodany 2020-12-11 12:37:46

"....nie została przeprowadzona dokładna inwentaryzacja polskiego dna morskiego" :) Z całym szacunkiem, ale czy on wie o czym mówi?


bronski

Komentarz #109769 dodany 2020-12-11 15:00:49

broń chyba niemiecka to niech oni to wyławiają

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024