Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Mazowieckie. Inwestycje za prawie 2,2 mln zł na składowisku odpadów w Kobiernikach pod Płockiem

Mazowieckie. Inwestycje za prawie 2,2 mln zł na składowisku odpadów w Kobiernikach pod Płockiem
MŁ/PAP
12.06.2024, o godz. 13:44
czas czytania: około 2 minut
0

Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami (PGO) w Płocku za blisko 2,2 mln zł ze środków własnych zrealizowało inwestycje poprawiające jakość funkcjonowania należącego do tej spółki gminnej składowiska odpadów w pobliskich Kobiernikach. Wykonano m.in. hermetyzację hali przyjęć sortowni śmieci.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

“Dbanie o stan środowiska to także racjonalne gospodarowanie odpadami i inwestowanie w tę sferę działalności” – powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, cytowany w środowym komunikacie Urzędu Miasta, informującym o inwestycjach w tamtejszym PGO, spółce gminnej. Jak wyjaśnił, zrealizowano dwa przedsięwzięcia za blisko 2,2 mln zł “poprawiające jakość funkcjonowania zakładu w Kobiernikach”, gdzie znajduje się składowisko odpadów.

Hermetyzacja hali sortowni

Jedną z przeprowadzonych przez PGO inwestycji jest hermetyzacja hali przyjęć sortowni odpadów. Obiekt przebudowano wraz z elementami otaczającej go infrastruktury i placami manewrowymi. Zakres wykonanych prac pozwala obecnie na wjazd i rozładunek przy szczelnie zamkniętych bramach zarówno „śmieciarek” dwuosiowych, trzyosiowych, jak i czteroosiowych oraz ciągników siodłowych z naczepami o łącznej długości 16,5 metra.

Większe bramy wjazdowe

Urząd Miasta podkreślił, że zmodernizowana hala przyjęć zyskała również większe bramy wjazdowe, “co pozwala na bardziej sprawne i bezpieczne manewrowanie pojazdami dostarczającymi odpady, jak również maszynami zakładu”. Wartość inwestycji sięgnęła prawie 1,8 mln zł – zaznaczono.

Modernizacja linii w sortowni

W zakłądzie PGO w Kobiernikach zakończyła się również modernizacja linii B w sortowni, gdzie wymieniono m.in. przenośnik transportujący odpady – poprzedni pracował od 2001 r. i coraz częściej ulegał awarii, co – jak wyjaśnił Urząd Miasta – “powodowało przestoje w pracy całej linii i obniżało moce przerobowe zakładu”.

Dodatkowo zamontowano tzw. czerpnię powietrza wraz z wyciągiem, czego efektem jest ograniczenie zapylenia i poprawa warunków pracy w sortowni. “Inwestycja ta kosztowała 410 tys. zł” – wyliczył płocki samorząd.

Kto za to zapłacił?

“Obie inwestycje, które łącznie kosztowały około 2,2 mln zł, spółka zrealizowała ze środków własnych” – powiedział PAP Hubert Woźniak z biura prasowego Urzędu Miasta.

PGO w Płocku, do którego należy składowisko odpadów w Kobiernikach, zostało powołane przez samorząd miasta w 1998 r. To spółka posiadająca status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w zakresie przetwarzania mechaniczno–biologicznego, a także przetwarzania odpadów zielonych i innych bioodpadów.

Na składowisko w Kobiernikach – tamtejszy zakład ma powierzchnię ok. 52 ha – dziennie trafia średnio ok. 300 ton odpadów komunalnych z Płocka i gmin ościennych. Oprócz składowania prowadzona jest tam działalność polegająca m.in. na sortowaniu odpadów w celu odzyskiwania surowców i biologicznym przetwarzaniu selektywnie zebranych bioodpadów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024