Prawie 50 ton makulatury zebrano podczas tegorocznej zbiórki makulatury, którą zorganizowano w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich. Za każde 15 kg oddanego papieru można było otrzymać sadzonkę drzewa lub krzewu.

Organizatorzy akcji -Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Nadleśnictwo Giżycko – wiedzą, że zwiększenie odzysku makulatury można uzyskać tylko w jeden sposób: zbierając ją i przekazując do punktów zbiórki surowców wtórnych. Dlatego też od trzech lat aranżują kampanię pod hasłem „Drzewko za makulaturę”. W akcji może wziąć udział każdy: ten kto zbiera makulaturę systematycznie oraz osoby, które są „pionierami’ w tej dziedzinie. Uczestnicy kampanii za każde 15 kg oddanej makulatury, mogą otrzymać jedną sadzonkę drzewa lub krzewu ozdobnego liściastego lub iglastego.

– Korzyści z takich akcji jest wiele. Przede wszystkim mniej makulatury trafia na składowiskach odpadów, a więcej do recyklingu – tłumaczy Wiola Rawa-Rudzińska, kierownik MCEE Giżycko. Poza tym wzbogacamy krajobrazu o nowe drzewa i krzewy, a przecież nowe rośliny to wzrost bioróżnorodności. Nie mniej ważny jest aspekt edukacyjny przedsięwzięcia, w którym biorą udział rodzice z dziećmi i dziadkowie z wnukami. Pamiętajmy, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – dodaje z uśmiechem.

W tym roku akcja trwała od 1 czerwca do 20 października. Wzięło w niej udział 50 instytucji (firm, placówek oświatowych) oraz 92 osoby indywidualne. Uczestnicy akcji zebrali łącznie 50 ton kg makulatury. Za zgromadzoną i przekazaną do punktu zbiórki surowców wtórnych makulaturę uczestnicy akcji otrzymali sadzonki krzewów i drzew liściastych oraz iglastych. Przekazanie roślin odbyło się 19 i 20 października przy Izbie Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Quercus” w Lesie Miejskim w Giżycku. Osoby, które stawiły się po odbiór swoich drzewek musiały przedstawić dokument przekazania makulatury do punktu surowców wtórnych. Łącznie do uczestników akcji trafiło 3050 sadzonek.

W ciągu trzech lat mieszkańcom Regionu WJM udało się zebrać 117 ton makulatury (29 t w 2010 r. , 38 t w 2011 r. i 50 t w 2012). Najlepszymi zbieraczami okazali się uczniowie szkół i wychowankowie przedszkoli, którzy chętnie biorą udział w akcji „czyszcząc” skutecznie zakamarki domów, mieszkań, garaży i piwnic z „papierowego” tworzywa. Niedoścignionym rekordzistą okazał się Zespół Szkół nr 1 w Giżycku, którego uczniowie i pracownicy w 2010 r. zebrali 4 tony surowca. 

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj